هنروتجربه: سینمای رسانه در دومین روز سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر میزبان نمایش و نشست نقد و بررسی دو  فیلم سینمایی «ستاره بازی» و «شیشلیک» بود.

دومین روز از سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر فیلم سینمایی کمدی «شیشلیک» ساخته محمدحسین مهدویان که تجربه‌ای متفاوت از آثار قبلی او به شمار می‌آید و «ستاره بازی» تازه‌ترین ساخته هاتف علیمردانی برای اهالی رسانه و منتقدان به نمایش درآورد.

دغدغه کار اقتباسی
«ستاره بازی» به کارگردانی هاتف علیمردانی اولین فیلمی است که در دومین روز جشنواره فیلم فجر  روی پرده سینماهای برج میلاد و پردیس سینمایی ملت رفت.نشست پرسش و پاسخ فیلم  با حضور کارگردان، علی سرتیپی تهیه‌کننده و ملیسا ذاکری بازیگر با اجرای محمدرضا مقدسیان در  مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

علیمردانی درباره چرایی ساخت این فیلم توضیح داد: «فیلم «ستاره بازی» در ادامه تجربه‌هایم در سینما است. من سعی می‌کنم با شواهدی که رو‌به‌رو می‌شوم و با آن‌ها زیست می‌کنم، فیلم بسازم. این فیلم نیز مجموعه‌ای از تجربیات من در این چند سال با چاشنی کمی رویاپردازی است».

این کارگردان درباره حضور در جشنواره و دلخوری‌هایی که در گذشته مطرح کرده بود، گفت: «من سال ۹۶ فیلم «آباجان» را در جشنواره داشتم و اعتقاد داشتم که در برخی از بخش‌ها فیلم من نادیده گرفته شده و فقط درخواست کردم که قاعده بازی را بلد باشیم. به هرحال همواره گاهی درباره فیلم‌ها اجحاف می‌شود و فارغ از تمام نقاط قوت و ضعف و دلزدگی‌ها، جشنواره فیلم فجر تنها چراغ روشن امید این روزهای سینما در چنین شرایط غمیگینی است».

در ادامه سرتیپی درباره همکاری با علیمردانی برای تهیه فیلم «ستاره بازی» بیان کرد: «من به عنوان پخش‌کننده و سرمایه‌گذار در فیلم‌های قبلی هاتف علیمردانی حضور داشتم. بعد از خواندن این قصه فهمیدم که شرایط پیچیده و دشواری دارد. این کار شرایط تولید سختی داشت».

ملیسا ذاکری درباره نقش‌آفرینی در کاراکتر «صبا» توضیح داد: «این چهارمین همکاری من با هاتف علیمردانی است و در تمام کارهایی که کنار ایشان بودم تجربه کسب کردم و نقش‌هایم چالش برانگیز بوده است. صبا از شخصیت اصلی من بسیار دور بود اما امیدوارم که از نتیجه راضی باشید».

علیمردانی نیز درباره ساخت این فیلم گفت: «در تمام سال‌ها دغدغه کار اقتباسی را داشتم و دلم می‌خواست این تجربه را در کارنامه‌ام داشته باشم».

شبنم مقدمی نیز  ارتباط تلفنی برقرار کرد و با اشاره به سومین تجربه همکاری اش با علیمردانی درباره حضور در این فیلم عنوان کرد: «من نگاه او را به مسائل اجتماعی می‌پسندم و بدون اتکا به هیچ جریانی در سینما روی پای خود ایستاده است. علیمردانی از آن دست بازیگرانی است که تعامل با او به راحتی اتفاق می‌افتد».

او درباره نقش مادر در این فیلم گفت: «من انواع و اقسام مادرها را بازی کردم، اما در این شخصیت یک ناچاری و ناگریزی دیدم. این شخصیت مهاجر موفقی نبود و از این مبحث لطمه دیده بود. مهاجرت دومین سونامی است که می‌تواند وجود آدمی را به لرزه درآورد که این زن در فیلم دچار آن شد».

استقبال از ژانر کمدی
نشست پرسش و پاسخ فیلم «شیشلیک» به کارگردانی محمدحسین مهدویان با حضور محمدرضا منصوری تهیه‌کننده، امیرمهدی ژوله فیلم‌نامه‌نویس، رضا عطاران، ژاله صامتی، مه‌لقا باقری و پژمان جمشیدی، عباس جمشیدی‌فر، وحید رهبانی و حسین کرمی؛ طراح صحنه و لباس با اجرای محمدرضا مقدسیان در سالن همایش‌های برج میلاد مهدویان کارگردان کار نیز از طریق اسکایپ در جلسه حضور داشت.

مهدویان درباره ساخت فیلم «شیشلیک» توضیح داد: «مدت‌ها بود که دوست داشتم در ژانر کمدی کار کنم. روزی تصادفی با امیرمهدی ژوله در رستوران نشسته بودیم و او متن یک خطی این فیلم را برایم تعریف کرد و من از آن استقبال کردم».

رضا عطاران با ابراز خوشحالی از دیده شدن فیلم گفت: « از ابتدا دوست داشتم با محمدحسین مهدویان کار کنم. وقتی این نقش به من پیشنهاد شد، دیدم این کاراکتر جای کار دارد، متن خیلی خوب است و به همین دلیل دوست داشتم بخشی از این کار باشم».

امیر مهدی ژوله نیز در خصوص شکل‌گیری فیلم‌نامه «شیشلیک» توضیح داد: «من نوعی از کمدی را دوست داشتم که با یک چشمت بخندی و با چشم دیگرت گریه کنی. چون به نظر من هر دوی این موقعیت‌ها یکی هستند و زندگی را شکل می‌دهند. من آیتمی را در «شوخی کردم» نوشته بودم که در این فیلم گسترش پیدا کرد. ایده «شیشلیک» از آن‌ آیتم به ذهنم رسید. هم‌چنین در این فیلم‌نامه دخترم به من بسیار الهام داد. وقتی رابطه میان پدر و دختر را تجربه می‌کنی که چطور تلاش می‌کنی حسرت‌های عزیزت را برآورده کنی».

در ادامه ژاله صامتی درباره تجربه حضورش در این فیلم گفت: «ما به عنوان زن، در کلیت شبیه به هم هستیم. یعنی همه ما زن، مادر و ایرانی هستیم، اما تازه وقتی شخصیت‌ زنان را زیر ذره‌بین می‌گیری متوجه تفاوت‌ها می‌شوی و ترسیم این تفاوت‌ها وظیفه یک بازیگر است».

پژمان جمشیدی در این نشست از تجربه حضور در این فیلم و نقش پدری که ایفا کرده است ابراز خوشحالی کرد.

در ادامه نشست مه‌لقا باقری گفت: «من سعی کردم این نقش را خیلی جدی بازی کنم و هر کاری که وظیفه بازیگر برای رسیدن به نقش است را انجام دادم تا این نقش کوتاه به درستی ایفا شود».

مهدویان درباره اصلاحیه‌هایی که به این فیلم وارد شده، توضیح داد: «هر فیلمی روح و جهان مخصوص خودش را دارد که تا حد امکان باید آن روح را حفظ کرد. ما با مسئولان ارشاد صحبت کردیم که تا حد امکان جهان فیلم حفظ شود. هیچ‌کس ممیزی را به آغوش نمی‌کشد و آن را دوست ندارد، اما درنهایت فکر نمی‌کنم این ممیزی‌ها آسیب جدی به فیلم زده باشد».

مهدویان همچنین در پاسخ به برخی حواشی مطرح شده توضیح داد: «همیشه پشت سر افراد حرف هست. من فکر می‌کنم فیلم‌های مهمی ساخته‌ام که در اکران و حتی جشنواره موفق بوده‌اند. من انرژی‌ام را از فیلم‌هایم می‌گیرم. اظهار نظرهای منفی تلاش مذبوحانه‌ای است که برای کار من مانع ایجاد کند، اما من ناراحت نمی‌شوم و کارم را انجام می‌دهم».

منصوری هم در بخشی از این نشست بیان کرد: «فیلم در دوران سختی کار شد، حاصل تلاش دوستانی بود که صادقانه کار کردند، از همه تیم تشکر می‌کنم. سخت بود، تلاش زیادی شد تا فیلم به جشنواره بیاید، امیدوارم فیلم دیده شود و فضای گفت‌وگو بین فیلم‌سازان، حاکمیت و دولت در ارتباط با فیلم‌هایی از جنس «شیشلیک» فراهم شود».