هنروتجربه: برگزیدگان جشنواره ساندنس ۲۰۲۱ معرفی شدند و فیلم «کودا» با کسب چهار جایزه برنده اصلی این دوره از جشنواره شد.

جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۲۱ با اهدای جوایز در مراسم مجازی اختتامیه به کار خود پایان داد و فیلم «کودا»/ coda موفق به کسب چهار عنوان جایزه بزرگ هیات داوران، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم از نگاه مخاطبان و جایزه ویژه هیات داوران برای بهترین تیم بازیگری در بخش رقابتی فیلم های آمریکایی درام شد. این نخستین بار در تاریخ جشنواره ساندنس است که فیلمی موفق می‌شود تا هر سه جایزه اصلی را در بخش سینمای آمریکا از آن خود کند. کمپانی اپل پیش از رونمایی از فیلم «کودا» در جشنواره فیلم ساندنس، حق نمایش این فیلم را به قیمت ۲۵ میلیون دلار خریداری کرده بود.

درام خانوادگی «کودا» به کارگردانی سان هیدر درباره دانش آموزی است که با پدر و مادر ناشنوای خود زندگی می‌کند. هیدر با دریافت این جایزه گفت: «امیدوارم فیلم‌های بیشتری درباره ناشنوایان ساخته شود و این فیلم دریچه‌ای به روی مخاطبان این نوع فیلم‌ها باز کند».

 

«تابستان روح» به کارگردانی امیر تامپسون نیز در بخش بهترین مستند موفق به کسب جایزه بزرگ هیات داوران و بهترین فیلم بلند شد. این فیلم که درباره برگزاری یک جشنواره موسیقی در سال ۱۹۶۹ است، بر اساس تصاویری آرشیوی ساخته شده که بیش از ۵۰ سال در یک زیرزمین پنهان شده بودند.مستند انیمیشن «فرار» درباره زندگی یک پناهنده افغان نیز جایزه بزرگ هیات داوران بخش مستند سینمای جهان این رویداد سینمایی را به خود اختصاص داد و فیلم «کندو» ساخته بلرتا باشولی هم برنده بزرگ هم  جایزه بزرگ هیات داوران، بهترین کارگردانی و جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان را به دست آورد. همچنین در بخش نکست جایزه مخاطبان به «دختر خوشگل من، زیبایی من» اهدا شد و جایزه مبتکر نیز به انیمیشن «کریپتوزو» تعلق گرفت..

جشنواره ساندنس هم مانند دیگر رویدادهای سینمایی به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا  نحوه برگزاری را تغییر داده بود. این جشنواره که بزرگ‌ترین جشنواره فیلم‌های مستقل در آمریکا محسوب می‌شود، هرساله طی مدت ۱۰ روز در پارک سیتی ایالت یوتا برگزار می‌شد، اما امسال زمان جشنواره به شش روز تقلیل یافت و فیلم‌ها هم در پارک سیتی و هم به صورت مجازی به نمایش درآمدند.

ورایتی