هنر و تجربه: شبکه «پی‌بی‌اس» اعلام کرده است که ۳۱ مه (دهم خرداد ۱۴۰۰) مستند «تولسا: آتش و فراموش‌شدگان» / Tulsa: The Fire and the Forgotten را برای اولین بار پخش خواهد کرد.

این مستند درباره تراژدی‌ای است که در یک بازه زمانی ۲۴ ساعته (از ۳۱ مه تا ۱ ژوئن ۱۹۲۱) رخ داد و این حادثه ترسناک را به تاریخچه خشونت علیه سیاهان و مقاومت و تحمل‌پذیری آن‌ها پیوند می‌زند؛ و البته که فقط شش روز پس از سالروز قتل جرج فلوید در ۲۵ مه ۲۰۲۰ به نمایش درمی‌آید. جاناتان سیلور کارگردان این مستند چنین توضیح داده است: «دلیل ساخت فیلم این بود که می‌خواستیم حقیقتی دفن‌شده را نبش قبر کنیم،‌ هم به صورت واقعی و هم به شکل استعاری؛ به‌ویژه با در نظر گرفتن تاریخچه کشتاری که پنهان شده بود و بی‌عدالتی‌هایی که صورت گرفته بودند؛ نه‌فقط در حق قربانیان و بازماندگان بلکه در حق نسل‌های بعدی».

جاناتان سیلور در ادامه نشست مجازی «پی‌بی‌اس» می‌افزاید: «برای خود من خیلی شرم‌آور بود که به عنوان یک ژورنالیست حقوق بشر تازه همین دو سال پیش از این کشتار آگاه شدم. هدف ما فقط ایجاد آگاهی برای رسیدن به تغییر نیست بلکه می‌خواهیم شاهد بروز تغییر در کم‌ترین زمان ممکن باشیم؛ پس این فرصتی عالی است که می‌توانستیم از صدسالگی این کشتار استفاده کنیم».

البته پیش از این، «اچ‌بی‌او» با سریال تحسین‌شده «نگهبانان» / Watchmen با داستانی دراماتیزه به این فاجعه پرداخته بود؛ حادثه دردناکی که با این مستند ابعاد تازه‌ای از آن برملا خواهد شد.

  • ایندی‌وایر