هنروتجربه: ویگو مورتنسن در گفت‌وگوی تازه‌ای به بهانه اولین فیلمش در مقام کارگردان با عنوان «سقوط» / Falling از رأی‌دهندگان اسکار گله کرده است.

او می‌گوید «غیر قابل توضیح» است که آکادمی علوم و هنرهای سینمایی هرگز دیوید کراننبرگ را نامزد نکرده است، چه در رشته بهترین کارگردان و چه در یکی از دو رشته فیلم‌نامه‌اش. کراننبرگ در سه فیلم مورتنسن را هدایت کرد: «قول‌های شرقی» / Eastern Promises، «تاریخچه خشونت» / A History of Violence و «شیوه خطرناک» / A Dangerous Method که اولی نامزدی اسکار بهترین بازیگر مرد اصلی را برای مورتنسن به ارمغان آورد.

مورتنسن چنین گفته است: «موضوعی که هرگز درباره کراننبرگ نفهمیدم این است که تقریباً نیم قرن است فیلم می‌سازد و فیلم‌های واقعاً خوب زیادی هم دارد… او آشکارا یکی از اساتید سینما است… یک استاد زنده… اما فیلم‌سازی است که سال‌هاست در تقلای جور کردن منابع مالی برای ساخت فیلم‌هایش است؛ فیلم‌هایی که هرگز گران‌قیمت هم نبوده‌اند! تازه او گاهی وقت‌ها با بودجه کم‌تری نسبت به برآورد اولیه فیلم‌هایش را تمام می‌کند و زودتر از موعد هم کار فیلم‌برداری را به پایان می‌رساند. او پولی هدر نمی‌دهد و آثارش هرگز ضرر نمی‌کنند.  گاهی وقت‌ها پولی هم درمی‌آورند. او فوق‌العاده قابل اعتماد، حرفه‌ای و خلاق است. به همین خاطرست که هرگز درک نخواهم کرد که چرا او در رشته‌های فیلم‌نامه یا کارگردانی نامزد دریافت اسکار نشده است».

  • ایندی‌وایر