هنروتجربه: پیشرفت واکسیناسیون علیه بیماری کووید-نوزده در هند باعث شد سینماها خیلی زود بازگشایی شوند و ظرفیت استفاده از سالن‌های سینما به صددرصد تغییر کند. واکسیناسیون در کشورهای مختلف با سرعت پیش می‌رود ولی همه مثل هندی‌ها برای بازگشایی عجله ندارند!

پخش‌کننده‌های بریتانیایی هم با پیشرفت جریان واکسیناسیون در انگلیس و کاهش موارد ابتلا به این بیماری مهلک، بالاخره خودشان را برای بازگشت به چرخه اکران آماده می‌کنند. سال ۲۰۲۰ برای اغلب سینماداران در سراسر جهان سال بی‌کاری و حتی ورشکستگی بود ولی با پیشرفت سریع واکسیناسیون در کشورهای مختلف به نظر می‌رسد ۲۰۲۱ سال رهایی از این مصیبت باشد.

انگلیس که اواسط ماه ژانویه (اواخر دی) با روزی شصت هزار ابتلای جدید و روزی حدود ۱۵۰۰ مرگ مواجه شد، حالا موارد ابتلایی حدود یک‌سوم و مرگ‌ومیر روزانه‌ای زیر هزار نفر را پشت سر می‌گذارد. البته سیر واکسیناسیون در بریتانیا در قیاس با برخی کشورها آهسته پیش می‌رود و تا این‌جا ده‌ونیم میلیون نفر از جمعیت ۶۷ میلیونی بریتانیا اولین مرحله تزریق را انجام داده‌اند؛ و همین برای کمپانی‌های تولید آثار سینمایی و پخش‌کننده‌ها آن قدر امیدبخش بوده که کار برنامه‌ریزی اکران‌شان را شروع کنند. در این خصوص، بن رابرتس، مسئول ارشد «بی‌اف‌آی» به «ورایتی» گفته است: «ما کار تجدید نظر در تاریخ اکران فیلم‌ها را شروع کردیم. در حال حاضر فکر می‌کنیم ماه مه (اواسط اردیبهشت) برای آغاز اکران‌ها خوب است، حالا شاید کمی دیرتر یا زودتر».

  • ایندی‌وایر