هنر و تجربه مریم شاه‌پوری: ترنس مالیک معروف است به حذف کردن بازیگران فیلمش از نسخه‌های نهایی آثارش! به عنوان مثال، ادرین برودی وقتی در اولین نمایش «خط قرمز باریک» / The Thin Red Line حاضر شد تا شاهد نقش‌آفرینی‌اش در فیلم به عنوان شخصیت اصلی باشد، دید که اصلاً‌ چنین حضوری در فیلم ندارد.

کریستوفر پلامر که چند روز پیش در ۹۱ سالگی درگذشت، یکی دیگر از بازیگرانی است که دچار چنین وضعیتی در همکاری با مالیک شده بود. او در میزگرد سال ۲۰۱۲ «نیوزویک» افشا کرد که در این خصوص حتی نامه‌ای به مالیک نوشت. او نقش ناخدا کریستوفر نیوپورت را در «دنیای نو» / The New World بازی کرد که در نهایت خیلی کوتاه‌تر شده بود.

پلامر در نشست مورد اشاره خطاب به گروه بازیگران حاضر شامل وایولا دیویس، شارلیز ترون، تیلدا سویینتن و جرج کلونی چنین توضیح داد: «او آدم فوق‌العاده‌ای است و من بعضی فیلم‌هایش را خیلی دوست دارم ولی مشکلم با تری (ترنس مالیک) که خیلی زود به آن رسیدم، این است که او به‌شدت به یک نویسنده نیاز دارد و بی‌دلیل اصرار دارد همه کارها را خودش انجام بدهد. او اصرار دارد خودش بنویسد و سپس آن قدر بازنویسی می‌کند که متن واقعاً متظاهرانه به نظر می‌رسد؛ و شما باید خیلی سخت تلاش کنید تا دیالوگ‌های‌تان واقعی جلوه کنند. بعدش هم فیلم‌هایش را طوری تدوین می‌کند که همه از داستان حذف می‌شوند».

پلامر در بخش بعدی صحبت‌هایش از زیبایی رویکرد مالیک هم گفته است ولی اشاره می‌کند که پیشروی داستان در میانه راه با مشکل مواجه می‌شود: «تری به‌شدت درگیر نماهای شاعرانه می‌شود که باشکوه هم هستند ولی نقاشی‌اند. همه‌شان. او در این فضا گم می‌شود و داستان تا حدی فراموش می‌شود؛ به‌خصوص در این فیلم ما. شخصیت من در همه جور موقعیتی قرار گرفت ولی پس از تدوین همه چیز به‌هم ریخت و از توازن خارج شد. من صحنه‌ای کاملاً احساسی داشتم که ناگهان به سروصدای پس‌زمینه بدل شده بود. من یک سخنرانی طولانی، شگفت‌انگیز و تکان‌دهنده کرده بودم و فکر می‌کردم کارم را فوق‌العاده انجام دادم، ولی حالا به‌نوعی موسیقی پس‌زمینه بدل شده بود که از دور به گوش می‌رسید. به خاطر دارم که همبازی‌ام کالین فارل گفت: می‌دونی، ما قراره چندتا عقاب ماهی‌گیر لعنتی باشیم».

پلامر در پایان صحبت‌هایش گفت: «برای همین باید نامه‌ای به او می‌نوشتم و از خجالت او درمی‌آمدم. البته که هرگز دوباره با او کار نخواهم کرد و او نمی‌تواند مرا داشته باشد. برایش نوشتم: تو خیلی ملال‌آوری و انگار در دنیای خودت سر می‌کنی. تو باید برای خودت یک نویسنده بگیری. همکاری من با آقای مالیک به پایان راه رسیده است».

  • ایندی‌وایر