هنروتجربه: ژان لود کریر فیلمنامه‌نویس و رمان‌نویس شهیر فرانسوی  روز دوشنبه در ۸۹ سالگی در پاریس درگذشت.

کیارا کریر، دختر ژان کلود کریر که این خبر را اعلام کرده علت مرگ را کهولت سن عنوان نموده است.

کریر که چهار بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلمنامه شده بود، در سال  ۲۰۱۴ جایزه اسکار افتخاری برای دستاوردهایش در یک عمر فعالیت هنری را دریافت . او کار خود را با رمان‌نویسی شروع  و از طریق پی‌یر اته کمدین و فیلمساز فرانسوی با فیلمنامه‌نویسی آشنا شد. این دو سال ۱۹۶۳ برای «سالگرد شاد» برنده جایزه اسکار بهترین فیلم کوتاه شدند.

کریر حدود دو دهه با لوییس بونوئل فیلمساز اسپانیایی همکاری کرد و برای فیلمنامه فیلم‌های «جذابیت پنهان بورژوازی» و «میل مبهم هوس» به کارگردانی او نامزد اسکار شد.او در فیلم‌های «خاطرات یک مستخدمه» (۱۹۶۴)، «بل دو ژور» (۱۹۶۷)، «راه شیری» (۱۹۶۹) و «شبح آزادی» (۱۹۷۴) نیز با بونوئل همکاری داشت.کریر همچنین برای  فیلمسازانی چون آندری وایدا  در «دانتون»، ژان-لوک گدار  در «هر کس برای خودش»، میلوش فورمن «اشباح گویا» و فیلم کافمن در «سبکی تحمل‌ناپذیر هستی»فیلمنامه نوشت و برای فیلم کافمن نامزد اسکار جایزه هم شد .  برتران تاورنیه، ژان-پل راپنو و پاتریس شرو  و…از دیگر سینماگرانی هستند که کریر با آن‌ها کار کرد.

ژان کلود کریر که از دوستان عباس کیارستمی بود مقابل دوربین او نیز ظاهر شد و نقش کوتاهی را در فیلم «کپی برابر اصل» ایفا کرد؛ فیلمی با بازی ژولیت بینوش و ویلیام شیمل که در ایتالیا فیلم‌برداری شد و با تحسین بسیاری از منتقدان مواجه گشت.

یکی از علایق  کریربهره بردن از ادبیات بود ،بسیاری از کارگردان‌هایی که علاقمند به اقتباس ادبی بودند به سراغ او می‌رفتند.او در سال ۱۹۷۹ از روی کتاب «طبل حلبی» نوشته گونتر گراس فیلمنامه‌ای نوشت که فولکر شلوندورف کارگردان آلمانی آن را ساخت و فیلم  برنده اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان شد.کریر نمایشنامه‌ای نیز با اقتباس از «منطق‌الطیر» عطار نوشت که پیتر بروک کارگردان بریتانیایی به صحنه برد. نمایشنامه کریر به نام «مجمع مرغان» به ترجمه داریوش مؤدبیان به فارسی منتشر شد. کریر به‌عنوان دراماتورژ در نمایش‌های متعدد دیگری با بروک کار کرد.

همسر کریر، نهال تجدد نویسنده ایرانی است. او و همسرش هر چند سال یک بار به ایران سفر می‌کردند. کریر در ایران کارگاه‌هایی هم برگزار کرد از جمله کارگاه «بیان و زبان در سینما»سال ۹۸ در موزه سینما.