هنروتجربه: سال گذشته «مرد ایرلندی» / The Irishman اثر مارتین اسکورسیزی و محصول نتفلیکس، با چهارده نامزدی در جوایز انتخاب منتقدان یکه‌تازی کرد؛ و حالا امسال، «منک» / Mank اثر دیوید فینچر با دوازده نامزدی پیشتاز این جوایز است.

آیا تاریخ تکرار می‌شود؟ فیلم اسکورسیزی یک جایزه از انتخاب منتقدان گرفت (بهترین گروه بازیگری) و در جوایز اسکار ده نامزدی کسب کرد ولی هیچ تندیسی را برنده نشد! «مرد ایرلندی» و «منک» شباهت‌هایی دارند. هر دو اثر فیلم‌سازان برجسته‌ای هستند و فیلمی بی‌عیب‌ونقص با ارزش‌های تولیدی فوق‌العاده؛ و البته گاهی وقت‌ها چنین فیلم‌هایی شور و هیجان لازم را در رأی‌دهندگان اسکار ایجاد نمی‌کنند.

«منک» تا این‌جا با شش نامزدی در جوایز گلدن گلوب هم پیشتاز است ولی در نامزدی جوایز اتحادیه بازیگران/ SAG نتوانست در رشته بهترین گروه بازیگری نامزد شود. گری اولدمن برای نقش اصلی نامزد شده ولی آماندا سیفرید موفق به کسب نامزدی نشده است. به هر حال بعضی از نامزدی‌های «منک» در جوایز «انتخاب منتقدان» عبارت است از بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد اصلی (اولدمن)، بهترین بازیگر زن مکمل (سیفرید)، بهترین فیلم‌نامه اریژینال (جک فینچر)، بهترین فیلم‌برداری (اریک مِسِرشمیت)، بهترین تدوین (کرک بکستر) و بهترین موسیقی متن (ترنت رزنر و اتیکس راس).

  • ایندی‌وایر