هنر و تجربه: الیور استون و اسپایک لی تازگی در سری ویدیوهای «کارگردانان با کارگردانان» نشریه «ورایتی» به گفت‌وگو با هم نشسته‌اند. این زوج از آن جهت جالب توجه است که استون زمانی می‌خواست درام پساویتنامی امسال لی با نام «گروه پنج بلاد» / Da 5 Bloods را کارگردانی کند.

الیور استون در خصوص علاقه‌مندی به ساخت «گروه پنج بلاد» چنین توضیح داده است: «همان طور که می‌دانی من قبل از تو روی این پروژه کار کرده بودم… ایده بازگشت کهنه‌سربازها به ویتنام را خیلی دوست داشتم و این احساس به‌نوعی مثل «گنج‌های سیئرا مادره»/ The Treasure of the Sierra Madre را که این پیرمردها در بازگشت به زندگی هرگز موفقیت را تجربه نکرده بودند. آن‌ها پس از سال‌ها دور هم جمع می‌شوند تا دوباره برگردند و گنج را پیدا کنند؛ اما اوضاع طبق برنامه پیش نمی‌رود و سوای حرص، مشکلات دیگری هم پدیدار می‌شوند».

البته استون فیلم‌های مختلفی درباره جنگ ویتنام ساخته است از جمله اثر تحسین‌شده «جوخه»/ Platoon؛ ولی در مورد «گروه پنج بلاد» در نهایت نتوانست آن را کاملاً برای خودش حل کند. به هر حال او فیلم اسپایک لی را تحسین می‌کند و می‌گوید اصلاً قابل‌پیش‌بینی و کلیشه‌ای نیست. استون در بخش دیگری از صحبت‌هایش اشاره کرد که مستند «جی‌اف‌کی» در کن ۲۰۲۱ به نمایش درمی‌آید؛ فیلمی که حتی نتفلیکس و نشنال جئوگرافیک هم آن را رد کردند: «کن ما را دعوت کرده… این گام بزرگی است برای ما چون اگر قرار نیست در آمریکا آن را به عنوان یک سند به رسمیت بشناسند، در عرصه بین‌المللی این اتفاق خواهد افتاد».

  • پلی‌لیست