هنروتجربه:اکران مستند «کودتای ۵۳» به کارگردانی تقی امیرانی از  یکشنبه ۲۶ بهمن ماه در سینماهای هنروتجربه آغاز شده است.

مستند «کودتای ۵۳» به کارگردانی تقی امیرانی  در سی و نهمین  جشنواره ملی فیلم فجر حضور داشت و سیمرغ بلورین  بهترین مستند را از آن خود کرد.

این مستند تحسین شده سینمایی که پیش از این جایزه بهترین فیلم جشنواره سینماحقیقت از نگاه تماشاگران را از آن خود کرده است، از ۲۳ بهمن در پلتفرم هاشور در صفحه اختصاصی هنروتجربه اکران آنلاین شده است.

«کودتای ۵۳» طی یک دهه ساخته شده و محصول مشترک ایران، انگلیس و آمریکاست. این فیلم که مورد استقبال گسترده منتقدان، مخاطبان و جشنواره‌های تراز اول قرار گرفته است واجد شرایط شرکت در رقابت‌های آکادمی اسکار و بفتا هم شده است.

تقی امیرانی مستندساز ایرانی ساکن انگلیس و والتر مرچ، تدوین گر فیلم‌هایی چون «اینک آخرالزمان»، «مکالمه» و «بیمار انگلیسی»، حین تحقیق برای ساخت فیلم مستندی دربا‌ره کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به مدارک و اسنادی دست یافت که دهه‌ها از چشم عموم مردم و اغلب تاریخ‌نویسان این حوزه پنهان بوده است. اسنادی که نه تنها امکان بیان روایتی دقیق‌تر از کودتا را فراهم آورده است بلکه بسیاری از زوایای تاریک تاریخ ۶۷ ساله‌ این رویداد را نیز روشن کرده است. کودتای ۵۳ محصول ده سال کاویدن اسناد محرمانه و پیگیری مصرانه‌ شواهد برای درک جزییات حیرت انگیز کودتاست. به این اعتبار، فیلم روایتی از کودتای ۲۸ مرداد به دست می‌دهد که تاکنون روی پرده سینما دیده نشده است.

 

برچسب‌ها: