هنر و تجربه: الیزابت چای واسارهِلی و همسرش  جیمی چین که در سال ۲۰۱۸ با مستند «انفرادی آزاد/ Free Solo »درخشیدند، چهار پروژه مستند جدید را برای «نشنال جئوگرافیک» کارگردانی خواهند کرد.

طبق اعلام «نشنال جئوگرافیک» واسارهلی و چین دو مستند بلند، یک مجموعه ده‌قسمتی و قسمت آزمایشی یک‌ساعته از یک مجموعه را کارگردانی خواهند کرد. علاوه بر این‌که تهیه‌کنندگی هر چهار پروژه را هم با کمپانی تولیدی‌شان «لیتل مانستر فیلمز» بر عهده خواهند داشت. این دو کارگردان در بیانیه‌ای در خصوص این همکاری گفته‌اند: «نشنال جئوگرافیک با ما در تعهدی همه‌جانبه در روایت داستان‌های صادقانه و الهام‌بخش برای تماشاگران سراسر جهان سهیم است. ما خیلی هیجان‌زده‌ایم که دوباره با آن‌ها در این پروژه‌های تازه عالی همکاری می‌کنیم؛ پروژه‌هایی که نه‌فقط مرزهای فیلم‌سازی را وسعت خواهند بخشید بلکه نوری بر انعطاف‌پذیری و عزم شگفت‌انگیز بشر می‌تابانند».

اولین مستند بلند این همکاری که فعلاً با عنوان «عملیات نجات در غار تایلندی» / Thai Cave Rescue شناخته می‌شود، داستان نجات پسران تیم فوتبال را از اعماق غاری در تایلند روایت می‌کند و تصاویری دیده‌نشده از عملیات نجات واقعی را در خود دارد. دومین مستند هم پرتره‌ای از کریستین تامپکینز، طرفدار حفظ منابع طبیعی و حامی محیط‌زیست است که سازمانی با نام پاتاگونیا را با داگ تامپکینز بنیان گذاشت.

مجموعه ده‌قسمتی هم با عنوان «به سوی ناشناخته‌ها» / Into the Unknown تماشاگرانش را به درون ذهن قهرمانان ورزشی می‌برد و پای داستان‌های آن‌ها از مواجهه با ترس، شکست‌های ویرانگر و دیگر تجربه‌های متفاوت زیست آن‌ها می‌نشاند.

  • ایندی‌وایر