هنروتجربه: نشست رسانه‌ای چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی با معرفی داوران بخش‌های مختلف این جشنواره برگزار شد.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی، نشست رسانه‌ای چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی ظهر امروز یکشنبه ۳ اسفند در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر گرگان برگزار شد.

در ابتدای این نشست رسانه‌ای که به صورت آنلاین برگزار شد، عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان و رییس این رویداد بیان کرد: «خوشحالیم که جشنواره ای که هدفش گسترش فعالیت های هنری با سیره ائمه معصوم (ع)، شناسایی پدید آورندگان و معرفی استعداهای جوان و … بود، با دریافت بیش از یک هزار اثر در دبیرخانه کار خود را آغاز کرد. در ادامه با برگزاری جلسات متعدد با مسئولان استانی، برگزاری ورکشاپ و حالا رسیدن به مرحله نهایی و نمایش ها و معرفی برگزیدگان همه امور به خوبی پیش رفت».

سعید نجاتی دبیر چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی نیز در پاسخ به این پرسش که چه ضمانت‌های برای حفظ حقوق صاحبان آثار در نمایش‌های آنلاین وجود دارد، بیان کرد: «واقعیت این است که هیچ تضمینی برای حفظ امنیت آثار وجود ندارد. نت فلیکس هم نمی‌تواند چنین ادعایی کند. اما اصل را بر این می گذاریم که اهالی فیلم کوتاه خود حواس‌شان به امنیت آثار دوستان‌شان هست. به لطف دوستان مان در انجمن سینمای جوانان ایران، نمایش‌های آنلاین به سه سامانه هاشور، ودیو و تیوال در روزهای ۴ تا ۶ اسفند سپرده شده است.بیش از ۹۲ درصد فیلم‌سازان اجازه نمایش آنلاین آثارشان را به ما داده‌اند و این امکان رایگان در اختیار عموم علاقه‌مندان قرار دارد».

در بخش دیگری از این نشست  ادامه سعید نجاتی با اشاره با تاکید جشنواره بر تولید فیلم های کوتاه گفت: «این لطف و برکت امام رضا(ع) است که در اولین سال تجمیع بخش پویانمایی با سایر بخش‌ها با حمایت‌های اداره کل ارشاد گلستان، بنیاد بین‌المللی فرهنگی امام رضا(ع) و انجمن سینمای جوانان ایران ۱۰ فیلم کوتاه در جریان جشنواره تولید شد. می‌خواهم پیشنهاد بدهم برای دوره بعدی نیز از بعد از جشنواره چهاردهم فراخوان جذب ایده‌ها و فیلم‌نامه‌های برتر منتشر شود».

او در ادامه به فیلم‌های تولید جشنواره از میان ۵۳ فیلم‌نامه اشاره و نام‌شان را اعلام کرد: «فیلم‌های «گناه» به کارگردانی ابوالفضل عزیزی،«عهد» به کارگردانی جعفر صادقی،«خانه‌ای در این حوالی» به کارگردانی محمد علی هاشم پور،«سی تومن نقد» به کارگردانی محمد رضا عبدالملکی، «لالایی نزدیک ابرها» به کارگردانی جمیل عامل صادقی،«ماجان» به کارگردانی فردین انصاری،«پابوس آقا» به کارگردانی یاسین رضوانی،«شفاعت» به کارگردانی رضا اکبریان گالشکلایی،«در میان دیوارها» به کارگردانی محمد حسین صفری، «کبوتری پشت پنجره» به کارگردانی نواب محمودی اسامی این آثار هستند. همچنین باید بگویم سه فیلم تولید شده از میان آثار نامبرده نیز از تولیدات فیلمسازان استان گلستان هستند. البته این بیشتر به عنوان یک حرکت آغاز کننده مدنظر بود و در سال های آینده از زمانی زودتر دنبال خواهد شد.»

رضا یازرلو رییس سازمان سینمایی استان گلستان نیز در ادامه بیان کرد: «مهم‌ترین حمایت‌ها از این جشنواره توسط سازمان سینمایی و بنیاد بین المللی فرهنگی امام رضا (ع) صورت گرفته است. انجمن سینمای جوانان ایران در حمایت از تولید و برگزاری کارگاه های جشنواره، مرکز گسترش در بحث حمایت از مستندها و استانداری گلستان از آغاز جشنواره در کنار ما بودند».

سعید نجاتی در بخش دیگری از این نشست، ضمن اشاره به به قدردانی از مهدی فخیم زاده و محمدعلی نجفی در آیین اختتامیه جشنواره ،توضیح داد:«در کنار تقدیر از این دو عزیز پیشکسوت که به لطف کانون کارگردانان ایران و محمدرضا عرب صورت گرفته است، از تجربه‌های آن‌ها در داوری آثار بخش داستانی و مستند نیز بهره می‌گیریم. هم‌چنین مهرداد اسکویی، محمدرضا عرب و وحید موساییان نیز در بخش داوری افتخار داده‌اند و ما را برای ارزیابی فیلم‌های داستانی و مستند همراهی می‌کنند».

او سپس به معرفی معرفی داوران سایر بخش‌ها پرداخت:«محمد گذرآبادی، مهدی نادری و نیما عباسپور در بخش فیلم‌نامه، مریم کشکولی نیا، الهه گودرزی و امیر سحرخیز در بخش پویانمایی، وحید گلستان، سیاوش چراغی‌پور و مسعود امامی نیز در بخش فیلم‌های نوجوان و موبایلی آثار راه یافته به مسابقه جشنواره را داوری می کنند».

در پایان این جلسه از تندیس این جشنواره که نمادی از مسجد تاریخی شهر گرگان و نماد مناره آن هست و توسط نبی الله مصدق هنرمند تجسمی گرگان طراحی و ساخته شده است، رونمایی شد.

چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی با محوریت سیره علمی و عملی امام رضا (ع) به همت و مشارکت سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان ۴ تا ۷ اسفند در گرگان و سه سامانه تیوال، ودیو و هاشور برگزار می شود.