هنروتجربه: چهارمین جشنواره بین‌المللی «موج» کیش به پایان رسید و «اسب سفید بالدار» ساخته مهیار ماندگار در چند بخش جایزه برد.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط‌عمومی چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم «موج» کیش، شامگاه یکشنبه ۳ اسفندماه سال ۹۹ چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم «موج» کیش با معرفی برگزیدگان به کار خود خاتمه داد.

در ابتدای این مراسم ابراهیم حصاری دبیر این رویداد در سخنانی بیان کرد: «از دست‌اندرکاران این جشنواره تشکر می‌کنم که من را کمک کردند و هرآنچه کاستی بود بر گردن من بود. این جشنواره از سوی سازمانی برگزار می‌شود که من باید شأن آن را حفظ کنم. امیدوارم به نوبه خودم موفق به این کار شده باشم».

در ادامه کریم لک زاده و آرش انیسی داوران بخش فیلمنامه برای اهدای جوایز این بخش روی صحنه آمدند.کریم لک زاده پیش از خواندن نام برندگان بیان کرد: «ما تصمیم داشتیم دو تندیس بدهیم ولی از آنجایی که فیلمنامه‌ها در اندازه تندیس نبودند دو دیپلم افتخار می‌دهیم اما جایزه نقدی آنها به اندازه همان تندیس است».در ادامه دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه اقتباسی به «زیباترین غریق جهان»  نوشته مهران امیرحسینی رسید.دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه اورجینال به «قطار» نوشته امیرحسین طالشی رسید.

جوایز بخش بین‌الملل

امیلیو دیا چی یسا از ایتالیا و ایرینا روئیز فیگه روآ از پاناما دو داور خارجی جشنواره با ارسال ویدیوهایی برندگان این بخش را معرفی کردند.

دیپلم افتخار فیلم مستند به «پیرمرد و کوهستان» ساخته محمد ریدا گوزنای از کشور مغرب رسید.سپس جایزه بهترین مستند به «لنه‌ ۱۹۲۷» ساخته بهروز عباسی دشتی تعلق گرفت.سپس دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه داستانی به مهیار ماندگار برای «اسب سفید بالدار» اهدا شد.

در ادامه مراسم که اجرای آن را مهرداد ایاز برعهده داشت، تندیس بهترین فیلم کوتاه داستانی به «درست مثل آب» ساخته مانوس تریانتافیلاسیس از یونان رسید.همچنین جایزه ویژه مستند به «کوز» به کارگردانی رضا اکبریان گالشکلایی از ایران تعلق گرفت. ارزش مادی این جایزه یک هفته سفر به کیش و هندورابی و تقبل هزینه پژوهش است. این جایزه را دکتر خسرو نشان معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش برای این بخش اختصاص داد.در ادامه این مراسم که در جزیره کیش برگزار شد، رضا اردلان رییس جشنواره بیان کرد:« اگر توانسته باشیم به واسطه این جشنواره نقش کوچکی در عرصه فرهنگ ایفا کنیم دلمان آرام است».

جوایز بخش سفر و گردشگری

سپس نوبت به جایزه بهترین دستاورد هنری در بخش سفر و گردشگری رسید.

نامزدهای این بخش طراحی صحنه «اسب سفید بالدار»، فیلمبرداری «شوفر»، پژوهش مستند «اجاق» و فرن حسنی نیا برای بازی در «دابر» بودند.این جایزه به نام آرمان فیاض برای فیلمبرداری «شوفر» ثبت شد.

سپس نامزدهای بهترین فیلمنامه بخش سفر و گردشگری به شرح  بادباک ها، آن بالا، شوفر و اسب سفید بالدار اعلام شد.دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه این بخش به رضا نجاتی برای «شوفر» اهدا شد.جایزه بهترین فیلمنامه این بخش به «اسب سفید بالدار» نوشته مهیار ماندگار اهدا شد.در ادامه نوبت به جایزه بهترین کارگردانی بخش سفر و گردشگری رسید. پاندای قرمز، شوفر، دابر و اسب سفید بالدار نامزدهای این بخش بودند.دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به علی پاک نیا برای «پاندای قرمز» رسید.در ادامه جایزه بهترین کارگردانی بخش سفر و گردشگری به مهیار ماندگار برای «اسب سفید بالدار»  اهدا شد.

در ادامه مراسم نوبت به جایزه بهترین فیلم در دو بخش مستند و فیلم کوتاه داستانی بود.در بخش فیلم مستند، اجاق، رقصی برای مرگ، برج رادکان نامزد بودند که جایزه بهترین فیلم مستند این بخش به «اجاق» ساخته علی بلندنظر رسید.

در بخش فیلم داستانی، دابر، شوفر، اسب سفید بالدار، پاندای قرمز نامزد بودند.جایزه بهترین فیلم داستانی بخش سفر و گردشگری به «دابر» ساخته سعید نجاتی رسید.

سپس سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش بیان کرد: «چهارمین موج به ساحل رسید و کیش مرجانی درخشان تر شد زیرا بار دیگر با گوهر هنر آمیخته شد».

وی افزود: «پرونده این جشنواره هم به یمن و دغدغه هنردوستان جزیره و همکارانم، هیات انتخاب و هیات داوران و البته فیلمسازان بسته شد. بیش از یک سال است که مردم در عصر کرونا؛ عصر بیم و امید عصر رنج و نوید به سر می‌برند. همه گیری کرونا به بازآفرینی دوباره بشر انجامید به ناچار کنش های اقتصادی فرهنگی و همه امور با پسوند کرونا رنگ و بوی جدید گرفته تا زیست ما در یک درد و رنج مشترک قرار بگیرد ولی چشمه زندگی جوشان است. در این روزگار هر رویدادی تاریخی است که جشنواره فیلم موج‌ هم از این قائله مستثنی نیست».

در ادامه تورج اصلانی از داوران چهارمین جشنواره فیلم «موج» کیش به نمایندگی از هیات داوران بیان کرد: «ما اینجا اختتامیه را خیلی آوانگارد می‌بینیم. قرار شد بیانیه‌ای داشته باشیم ولی فکر کردیم اگر این بیانیه به صورت مکتوب باشد شکل اداری و رسمی به خود می‌گیرد  پس نکاتم را شفاهی بیان می‌کنم».

وی اضافه کرد: «باید بگویم متاسفانه در بخش مستند کمی سهل انگارانه به موضوعات توجه می‌شود در حالی که این بخش نیاز به تحقیق دارد.‌ هرچند ابزار مهم است ولی مهمتر این است که با چه تحقیقی به سراغ موضوعات می‌رویم اما ما این تحقیقات را در مستند ندیدیم پس به این نتیجه رسیدیم که توصیه کنیم تحقیق کنید و خشت اول را درست بگذارید».

داور چهارمین جشنواره فیلم «موج» در پایان گفت: «درباره فیلم‌های داستانی خوشحالیم.‌ چند سالی بود که سینمای ایران به سمت سوژه محوری رفته بود و فیلم‌ها هم صرفا موضوع محور بودند ولی امسال با دیدن فیلم‌ها خوش‌بین شدیم چون فیلمسازان ما به مسیری رفته اند که ژانرهای مختلف را تمرین می ‌کنند، ضمن اینکه در تکنیک بچه‌ها رشد کرده‌اند. سینمای ایران دارد سر و شکلی می‌گیرد که می توان جدا از سوژه ها آن را با استانداردهای جهانی مقایسه کرد».

جوایز بخش نگاه ویژه دریا

در ادامه مراسم اختتامیه نامزدهای بخش بهترین دستاورد هنری به شرح محمود نظرعلیان برای بازی در «زوزه مرد»، مجید یوسفی برای طراح  صحنه و لباس فیلم «زوزه مرد» و عرشیا نیک بین برای بازی در «موناکو» اعلام شد.جایزه بهترین دستاورد هنری به محمود نظرعلیان برای «زوزه مرد» تعلق گرفت.

موناکو، گاومیش، زوزه مرد نامزدهای بهترین فیلمنامه بخش بودند که جایزه  به «موناکو» نوشته آرمان خوانساریان رسید.در بخش بهترین کارگردانی «زوزه مرد»، «ماهی، فرشته، آب» و «جبرئیل» نامزد بودند که جایزه به «زوزه‌مرد» ساخته رضا گمینی تعلق گرفت.

نامزدهای بهترین فیلم مستند در بخش نگاه ویژه دریا شامل «پَره»، «گاندو» بودند که جایزه بهترین فیلم مستند به «گاندو» ساخته تیمور قادری رسید.«زوزه مرد» و «موناکو» هم نامزدهای بخش بهترین فیلم داستانی بودند که جایزه بهترین فیلم داستانی به «زوزه مرد» ساخته رضا گمینی اهدا شد.

سپس نوبت به جایزه بهترین فیلم «به معنای مطلق» به عنوان جایزه بزرگ جشنواره «موج» کیش رسید که این جایزه با حضور مدیران و داوران جشنواره به مهیار ماندگار کارگردان فیلم کوتاه «اسب سفید بالدار» رسید.

خبر مهم اختتامیه جشنواره در قالب کلیپی از سوی دبیر جشنواره سلیمانیه عراق اعلام شد. وی عنوان کرد که طبق توافق بین دو جشنواره، فیلم برتر جشنواره «موج» کیش می تواند مستقیم و بدون عبور از مرحله انتخاب مستقیما به جشنواره سلیمانیه عراق برود. «اسب سفید بالدار» ساخته مهیار ماندگار به عنوان فیلم برتر چهارمین جشنواره فیلم «موج» کیش حایز این رتبه شد.

ابراهیم حصاری دبیر جشنواره نیز گفت: «در دوره های قبل جایزه ویژه دبیر نداشتیم ولی می‌خواهم امسال به صاحب فیلمی که خیلی برای آن تلاش کرده است این جایزه را بدهم و جایزه به بهروز عباسی دشتی برای «لنه‌ ۱۹۲۷ بندرعباس» تعلق می‌گیردن.