هنروتجربه: اکران مستندهای «اینجا کن است، اینجا کن نیست» به کارگردانی علیرضا غفاری و «سبالو» به کارگردانی محسن نساوند از دهم  اسفند در هنروتجربه آغاز می‌شود.

به گزارش سایت هنروتجربه،«اینجا کن است، اینجا کن نیست» و «سبالو» از دهم اسفند در یک سانس در سینماهای هنروتجربه به نمایش در می‌آیند.

«اینجا کن است، اینجا کن نیست» قصه یک شیفته سینما
علیرضا غفاری فارغ التحصیل کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر است. او تا به حال به عنوان مدیر گروه گزارش صدای جمهوری اسلامی ایران،  مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل حوزه هنری و… فعالیت داشته است.

در خلاصه داستان فیلم «اینجا کن است، اینجا کن نیست» آمده است: «جوانی از اهالی کن (از توابع شهر تهران) شیفته هنر سینماست».

علیرضا غفاری در یادداشتی درمورد فیلمش نوشته است: «سینما به‌عنوان هنر مسلط روزگار ما، ابعادی جهانی دارد. «اینجا کن است، اینجا کن نیست» فیلمی درباره جوانی عاشق سینماست. این فیلم یک مستند واقعگرای ۳۶ دقیقه‌ای است که ساخت و تکمیل آن به طرز عجیبی حدود ۱۹ سال طول کشیده است. جوانی به نام سیاوش شیری با حافظه‌ای شگفت آور که محفوظات ذهنی‌اش درباره سینما مخاطب را شگفت زده می‌کند. او تقریبا و بی‌اغراق تمام اطلاعات سینماگران جهان را با حاشیه های آنان در ذهن دارد و در حضور ذهن عجیبی می‌تواند بلافاصله هر اطلاعاتی در این‌باره را به زبان بیاورد. به نظرم او دایره المعارف کاملی از سینمای هالیوود است».

«اینجا کن است، اینجا کن نیست»/تهیه‌کننده و کارگردان: علیرضا غفاری- مجری طرح: احترام حمیدیان- فیلم‌برداران: حمید احمدی،فرزاد فره وشی- صدابردار: حسن کریمی، تدوین:علیرضا غفاری،حمید صد خسروی

«سبالو»؛ روایتی از نوازنده‌ای زنگباری
مستند «سبالو» به کارگردانی محسن نساوند روایتی از یک نوازنده جنوبی است.تهیه‌کنندگی این فیلم را فاطمه معتمدآریا برعهده دارد و مشاور پروژه سیف‌الله صمدیان است.

محسن نساوند مستندساز و عکاس فعالیت خود را از ۱۳۷۸ با تئاتر در بوشهر آغاز کرد و فارغ التحصیل رشته کارگردانی سینما از دانشگاه آزاد بوشهر در سال ۱۳۹۰ است. نساوند تاکنون کارگردانی مستندهایی از جمله «سایه»، «تالار وحدت هفت صبح»، «الف سمبو»، «ژلوفن» و «داون» را برعهده داشته است.

در خلاصه مستند «سبالو» آمده است: «محمود بردک نیا نوازنده سازهای کوبه ای است که اصالتی آفریقایی دارد، سال ها پیش اجدادش از زنگبار، جنوب تانزانیا، به بوشهر مهاجرت کردند، او تلاش می کند با موسیقی و هنرش سنت پدران خود را زنده نگه دارد…».

کارگردان این فیلم در گفت‌وگویی درباره نام فیلم و واژه «سبالو» توضیح داده‌ است: «سبالو به شیوه اجرای موسیقی آفریقایی ‌تبار‌های جنوب ایران و بوشهر گفته می‌شود که به شکل دایره‌وار اجرا می‌کردند؛ چیزی که در بوشهر هم وجود داشته است و سبالو‌ها کسانی بودند که در مراسم‌ شادی و عزا شرکت می‌کردند. زنانه با حضور زن‌ها و مردانه‌ هم با حضور مردها، و البته همه از رنگین‌پوستان آفریقایی‌تبار بودند».

«سبالو»/ پژوهش گر، نویسنده و کارگردان: محسن نساوند- تدوین: عابدین رمضانی- فیلم برداران: بهتاش کمه زری، سعید بوشهری، مهرداد افراسیابی، آیین ایرانی- مشاور پروژه:سیف الله صمدیان- تهیه کننده: فاطمه معتمدآریا