هنروتجربه:هجدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر از هفتم اسفند ماه آغاز می شود.سیف‌اله صمدیان (دبیر هجدهمین جشن تصویر سال) در نشست مجازی به تشریح برنامه‌ها و اهداف این جشن در دوره جدید پرداخت.دبیرخانه این رویداد هنری نیز اسامی فیلم‌های راه یافته به بخش آزاد و جوان  را معرفی کرد.

تشریح جزییات جشن و اعلام اسامی داوران

سیف‌اله صمدیان در نشست یک‌نفره‌اش برای اهالی رساله ویدئویی را منتشر کرد تا جزییات هجدهمین دوره جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر را تشریح کند. صمدیان در این پیام ویدئویی عنوان کرد:  همه چیز جهان ظاهرا جابه‌جا شده خیلی از روابط و برنامه‌هایی که آدم در ذهنش دارد؛ جشن تصویر سال هم که امسال وارد هجدهمین دوره شد، از این موضوع مستثنی نبود،

او در ادامه توضیح داد: برای برگزاری یاعدم برگزاری جشن تصویر سال ما هم مثل دیگران شک داشتیم، ولی فکر کردیم با رعایت‌های اصولی، خطر دورهم جمع شدن‌ها را پایین بیاریم. اولین موردی که با آن مواجه بودیم، گفتیم نکند امسال کار نسبت به سال‌های قبل آثار کمتری ارسال شود؛ خوشبختانه برعکس شد؛ یعنی انگار یک عده‌ای که فضای کارشان محدودتر شد، با دوربین‌هاشان به‌ویژه در بخش موبایلی کارهایی انجام دادند که خیلی بیشتر از گذشته بود. بنابراین می‌توانیم با قاطعیت قابل قبولی بگویم که امسال هم به‌نوعی تصویرِ سال گذشته‌ی ایران را در دل نمایشگاه تصویر سال خواهیم داشت چه در قالب عکس چه در کاریکاتور و چه به‌صورت پوستر و جشنواره فیلم تصویر که آن هم در هجدهمین سالش طبیعتا در همین فضاها کار خودش را انجام داده و امیدواریم که همچنان خوب پیش برود.

او هم چنین ضمن تشریح جزییات بخش های مختلف این جشنواره داوران رانیز معرفی کرد:در بخش جشنواره فیلم تصویر سال رخشان بنی‌اعتماد، مجید برزگر و علی قاضی، هیات سه نفره‌ داوری بخش سینما را تشکیل می‌دهند. هیات انتخاب فیلم‌ها هم در دو بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال  پیروز کلانتری، مونا زندی و ساعد نیک‌ذات  هستند. آن‌ها از بین حدود ۲۰۰ فیلم ارسالی در بخش آزاد ۹۶ فیلم، در بخش جوانان برای بیست و هفت فیلم را انتخاب کردند. قرار است حدود بیست و هفت فیلم هم در بخش جشنواره‌ها نمایش داده شوند که داستان سینما هم به‌نوعی گفته شود.

فیلم‌های راه یافته به بخش آزاد و جوان 

روزهای تاریک/ کارگردان: محمدرضا میثاقی/ ۱ دقیقه

زندگی/ کارگردان: محمد عباسی، محمدرضا بحرانی/ ۱ دقیقه

مویه/ کارگردان: آرزو باغ شیخی/ ۲ دقیقه

گوشزد/ کارگردان: مهدی کشتکار/ ۲ دقیقه

مجموعه ویدئو آرت/ کارگردان: عاطفه معصومی/ ۲ دقیقه

حیات/ کارگردان: مسلم آقاکوچک‌زاده/ ۲ دقیقه

دال‌لی/ کارگردان: سهیل بابایی/ ۳ دقیقه

اتصال/ کارگردان: آرزو باغ شیخی/ ۳ دقیقه

جهش/ کارگردان: مهناز شفیعی/ ۳دقیقه

بچه خرس‌ها هم گریه می‌کنند/ کارگردان: مسلم آقاکوچک‌زاده/ ۴ دقیقه

۷۰ درصد/ کارگردان: سپیده خداکرمی/ ۴ دقیقه

هلنا/ کارگردان: سیدامیر سجادی/ ۴ دقیقه

بدون عنوان/ کارگردان: یلدا ابتهاج/ ۴ دقیقه

درختی که بود، درختی که هست/ کارگردان: مینا زیوری/ ۴ دقیقه

ساختن. خراب کردن/ کارگردان: سجاد دادپور/ ۴ دقیقه

همین نزدیکی‌ها/ کارگردان: سام ارجمندی/ ۵ دقیقه

روزگار بی‌ثبات/ کارگردان: سام چگینی/ ۵ دقیقه

عذاب فرشتگان/ کارگردان: سام چگینی/ ۶ دقیقه

عروسک چوبی/ کارگردان: محمدرضا میثاقی/ ۶ دقیقه

سراج/ کارگردان: محمد رضا دهستانی/ ۶ دقیقه

ملاقات ٱخر/ کارگردان: محمدمهدی فکریان/ ۶ دقیقه

عابر/ کارگردان: بهزاد شاهین پور/ ۷ دقیقه

راز/ کارگردان: داریوش گرگوند/ ۷ دقیقه

من باد تابلو/ کارگردان: سجاد دادپور/ ۷ دقیقه

خودکار قرمز/ کارگردان: محمد عباسی/ ۷ دقیقه

بدون عنوان ۱۹/ کارگردان/ ابراهیم عرب بیگی/ ۷ دقیقه

پنج ویدئو آرت/ کارگردان/ ابراهیم عرب بیگی/ ۸ دقیقه

درخت دریا/ کارگردان: میثم شاه‌بابایی/ ۸دقیقه

بی تیمار/ کارگردان: سحر جعفری‌زاد/ ۸ دقیقه

من ایرنی ام/ کارگردان: علیرضا کاویان‌راد/ ۹ دقیقه

باور/ کارگردان: محمد مستوفی/ ۹ دقیقه

بی پدر/ کارگردان: حمیدرضا مقصودی داغداری/ ۹ دقیقه

لاجوردی/ کارگردان: مانا پاک‌سرشت/ ۹ دقیقه

سال صفر/ کارگردان: عبدالکریم سعادت‌فر/ ۹ دقیقه

این سو ،آن سو/ کارگردان: لیدا فضلی/ ۹ دقیقه

ازپنجره/ کارگردان: مهدی کاظمی/ ۱۰ دقیقه

سکوت، نام مردگان محفوظ است/ کارگردان: خشایار علی‌نیا، رضا صورتی/ ۱۰ دقیقه

خَراش/ کارگردان: مجیدامینی/ ۱۱ دقیقه

گوسفندان ما را خواهند بلعید/ کارگردان: مصطفی رستم‌پور/ عاطفه رضایان/ ۱۱ دقیقه

نان و کوچه پنجاه سال بعد/ کارگردان: مازیار چشمه‌علایی/ ۱۲ دقیقه

محاق/ کارگردان: کیوان عدالتی فرد/ ۱۳ دقیقه

دیگر نه/ کارگردان: سمیرا حاج‌حیدری/ ۱۳ دقیقه

استارلت/ کارگردان: جواد حکمی/ ۱۴ دقیقه

هفت سال ده روز کم/ کارگردان: حمید نوری/ ۱۴ دقیقه

اتاق نور/ کارگردان: پویا عاقلی‌زاده/ ۱۴ دقیقه

تا مقصد فاصله دارید/ کارگردان: لیلا عمران/ ۱۵ دقیقه

گرگ/ کارگردان: سیاوش زندی قشقایی/ ۱۵ دقیقه

هشت میلیمتری/ کارگردان: میثم پیرعلی/ ۱۵ دقیقه

ماه گل/ کارگردان: ستاره سرداری/ ۱۵ دقیقه

اجباری/ کارگردان: جواد خورشا/ ۱۵ دقیقه

شب بخیر ملیکا/ کارگردان: البرز پورصیاد/ ۱۵ دقیقه

سها/ کارگردان: محمد برزویی‌پور/ ۱۵ دقیقه

شوربختی/ کارگردان: داود عباسی/ ۱۵ دقیقه

اتاق آبی/ کارگردان: داود عباسی/ ۱۵ دقیقه

بگو مرد من/ کارگردان: محمد میرعلی‌اکبری/ ۱۵ دقیقه

درباره پدر، درباره مرگ/ کارگردان: فرهاد بهبهانی/ ۱۵ دقیقه

لیبیدو/ کارگردان: سعید دشتی/ ۱۶ دقیقه

یوشید/ کارگردان: سحر خوش‌چشمان/ ۱۶ دقیقه

ماهَکان/ کارگردان: حسام حسینی، عباس حسین‌زاده/ ۱۷ دقیقه

باغ فردوس/ کارگردان: بیژن عرب عامری/ ۱۹ دقیقه

بار/ کارگردان: لیلا عمران/ ۱۹ دقیقه

خزنده/ کارگردان: حسین مهرزاد/ ۲۱ دقیقه

اشانتیون/ کارگردان: نشاط باقری/ ۲۱ دقیقه

من به نرگس قول دادم/ کارگردان: پیام جعفری/ ۲۲ دقیقه

نازگل/ کارگردان: محمدرضا دهستانی/ ۲۳ دقیقه

همیشه هیچکس نیست/ کارگردان: منصور عزیزی/ ۲۵ دقیقه

حکایت سفر تنهایی/ کارگردان: علیرضا قاسم‌خان/ ۲۵ دقیقه

خ-ا-ن-ه/ کارگردان: محمود حسینی‌پناه/ ۲۵ دقیقه

هم مسیر با آب/ کارگردان: بهنام تاجمیر ریاحی/ ۲۷ دقیقه

دست به داران/ کارگردان: مهدی بوستانی شهربابکی/ ۲۸ دقیقه

ماهر/ کارگردان: مسعود دهنوی/ ۲۹ دقیقه

من نگه دار جمالی/ کارگردان: شهربانو ثابت‌سروستانی/ ۳۰ دقیقه

درخودمانده/ کارگردان: یاسمن عشقی/ ۳۰ دقیقه

برانازا- برادری از خشکی ها/ کارگردان: علیخان اسدی، رسول داوری/ ۳۰ دقیقه

نفس‌گیر/ کارگردان: علی کرمی/ ۳۵ دقیقه

غار/ کارگردان: علیرضا بخشی استوار/ ۳۶ دقیقه

انتخاب/ کارگردان: منصوره رادفر/ ۴۰ دقیقه

فریاد بلوط/ کارگردان: محسن سخا/ ۴۰ دقیقه

سید جواد/ کارگردان: محمد رضا دهستانی/ ۴۳ دقیقه

فخر عکاسی ایران (فخرالدین فخرالدینی)/ کارگردان: فرین روحانیان/ ۷۰ دقیقه

نقاشی‌های دیواری پنجکنت/ کارگردان: عباس علی عزتی/ ۴۸ دقیقه

قطعه ۱۹/ کارگردان: مسعود دهنوی/ ۵۰ دقیقه

میراث فراموشی/ کارگردان: خشایار حضرتی‌وند/ ۵۲ دقیقه

خون صلح/ کارگردان: حمیدرضا مقصودی داغداری/ ۵۶ دقیقه

برادر سیم، خواهر زر/ کارگردان: علی مقامی/ ۵۸ دقیقه

صدام کن مامان/ کارگردان: بهاره رهنما/ ۶۰ دقیقه

می‌برد تا به کجا/ کارگردان/ پیروز کلانتری/ ۶۱ دقیقه

قلب سگی/ کارگردان: سجاد مسجدی/ ۶۸ دقیقه

نگاه سرد/ کارگردان: مازیار قلمی/ ۷۰ دقیقه

سرباز شماره صفر/ کارگردان: محمد سلیمی راد/ ۷۰ دقیقه

قزل قیه/ کارگردان: سیامک مختاری/ ۷۷ دقیقه

کاداسیل/ کارگردان: مصطفی غلامی/ ۸۵ دقیقه

نمایش ۱۰ فیلم برتر پروژه‌ی کرونا و من ( انجمن مستند سازان سینمای ایران)/ ۹۰ دقیقه

سینما رکس/ کارگردان: میترا مهتریان-صادق دهقان/ ۹۵ دقیقه

روزگار بلور/ کارگردان: امیر فرض‌الهی/ ۸۹ دقیقه

فیلم‌های بخش جوان

پدرکشتگی/ کارگردان: سینا رضایی/ ۳ دقیقه

رادیکال/ کارگردان: میلاد رضایی/ ۶ دقیقه

زندگی با سایه/ کارگردان: محسن رضایی/ ۶ دقیقه

چند دقیقه زیر صفر/ کارگردان: هیراد آذرنگ/ ۷ دقیقه

طغیان/ کارگردان: سینا الیاسی زاده/ ۱۰ دقیقه

هیرودو/ کارگردان: سروش باغبانی/ ۱۰ دقیقه

یاسمن/ کارگردان: سارا بشیری/ ۱۰ دقیقه

ناخواسته/ کارگردان: محمدجواد ضیغمی/ ۱۰ دقیقه

سودا/ کارگردان: مبینا سامی زاده/ ۱۰ دقیقه

ورطه/ کارگردان: الناز قنبری/ ۱۱ دقیقه

تاخیر/ کارگردان: میلاد رضایی/ ۱۲ دقیقه

ذن/ کارگردان: محمدرضا گلپور/ ۱۲ دقیقه

شیوع/ کارگردان: میثم مرادی/ ۱۳ دقیقه

میرا/ کارگردان: امیرحسین ریاحی/ ۱۳ دقیقه

ویروسی دیگر/ کارگردان: آنوشا مقدم‌پور/ ۱۵ دقیقه

سرخ مِثِ تَش/ کارگردان: علیرضا سهولی/ ۱۵ دقیقه

آن بالا/ کارگردان: رعنا صفی‌یاری/ ۱۸ دقیقه

کرچک/ کارگردان: ماهان طالبیان-فریماه بهرامی راد/ ۱۸ دقیقه

برای بار دوم/ کارگردان: لیلا اخباری/ ۱۹ دقیقه

حصار/ کارگردان: علی مهرعلیزاده/ ۱۹ دقیقه

اسب سفید بالدار/ کارگردان: مهیار ماندگار/ ۲۰ دقیقه

آلما/ کارگردان: امیرحسین طالشی/ ۲۰ دقیقه

تأخیر/ کارگردان: نیما سیاوش/ ۲۲ دقیقه

پرنده مرده/ کارگردان: میثم احمدی‌پویا/ ۲۳ دقیقه

حاج ابولقاسم قناد و پسران/ کارگردان: مهرداد خاکی/ ۲۴ دقیقه

عواطف حیوانی/ کارگردان: محمدحسین کریمی/ ۲۸ دقیقه

دیوار ابریشم/ کارگردان: میثم منیعی، میلاد رضایی/ ۵۰ دقیقه