هنر و تجربه: بیش از سیزده سال از نمایش عمومی «گرن تورینو» / Gran Torino اثر تحسین‌شده کلینت ایستوود در مقام بازیگر و کارگردان می‌گذرد ولی ظاهراً ناگفته‌هایی درباره آن وجود دارد.

بی وانگ بازیگر نقش تائو وانگ لور، نوجوانی مانگی و مهاجر در «گرن تورینو» که با همسایه‌ای سالخورده و نژادپرست (ایستوود) دوست می‌شود، در مقاله‌ای که «ان‌بی‌سی نیوز» آن را منتشر کرده، آورده است که فیلم همان قدر که آسیایی‌های مهاجر را بر پرده سینماها به نمایش گذاشت و باعث توجه به آن‌ها شد، موجب افزایش نژادپرستی علیه آن‌ها هم شد. او در بخشی نوشته است: «در سال ۲۰۰۸ نقشی را مقابل کلینت ایستوود بازی کردم که یک لحظه سینمایی تاریخی را برای مردمان مانگی سراسر جهان رقم زد».

او در ادامه آورده است: «در آن زمان بحث‌های زیادی شد در این باره که توهین‌های فیلم اهمیتی ندارد یا فقط «شوخی‌های بی‌ضرر» هستند؛ اما برای من خنده‌های تماشاگران به‌ویژه سفیدپوستان در سالن سینما مرعوب‌کننده بود. جالب این‌که همیشه سفیدپوستان می‌گویند: نمی‌توانی تحمل یک شوخی را هم داشته باشی؟ امروز وقتی به معنای آن فکر می‌کنم به خودم می‌لرزم. حالا که بیش از یک دهه از آن زمان گذشته است، نژادپرستی علیه آسیایی‌ها که زمانی در قالب شوخی‌های بی‌ضرر  پوشانده و توجیه می‌شد، به خاطر  شیوع جهانی کووید-نوزده، علنی شده است».

  • ایندی‌وایر