هنروتجربه: اولین دوره مراسم اهدای نشان عالی خورشید توسط انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند ایران عصر روز گذشته چهارشنبه ۶ اسفندماه با تقدیر از مرتضی رزاق کریمی در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی موزه سینما، در ابتدای این مراسم رامین حیدری فاروقی رئیس انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند گفت: «در سال گذشته در صنف تهیه کنندگان مستند بحث بر این بود که تهیه کننده خوب چه فردی است که هم برای سینمای ایران خوب باشد و هم کارگردانان سینما او را دوست داشته باشند».

او ادامه داد: «کار نشان عالی خورشید زنده نگه داشتن گفتمان جست‌وجوی یک تهیه کننده خوب، قابل اتکا و مولد است. به این ترتیب اساسنامه و آیین نامه شکل گرفت و مقرر شد هیات موسس اولین دوره را برگزار کند».

مستندسازان باید قدر خودشان را بدانند

در ادامه این مراسم سیدمحمد بهشتی با تبریک میلاد حضرت علی (ع) گفت: «آنچه امروز در سینمای ما مشهود است این است که فرهیختگی در سینمای مستند جمع شده است.اگر کسی از من سراغ اندیشه را در سینمای ایران بگیرد به او می گویم سینمای مستند ایران را نگاه کند زیرا سینمای مستند امروز می تواند نمایندگی ظرفیت بالقوه سینمای ما را داشته باشد به همین دلیل مستندسازان باید قدر خودشان را بدانند».

او در بخش دیگری از صحبت هایش. ضمن تاکید بر ضرورت سخت گیری در اهدای این نشان  و این که این نشان را ارزان به کسی ندهید، گفت: «کسانی که این نشان را می گیرند نباید احساس کنند که آن را ارزان به دست آورده اند و این جایزه باید دلالت بر فتح قله‌های بلند کند».

مستندسازان  از فرهیختگی در روابطشان برخوردارند

در ادامه این مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز عنوان کر: «من هرگز فیلم مستند نساخته ام اما همیشه مستند را بستر جدی برای رشد و توسعه در فضای سینمای ایران می شناسم زیرا معتقدم مستندسازان در مناسبات صنفی از یک فرهیختگی در روابطشان برخوردارند که باعث خوشحالی است».

شاهسواری با بیان این که امیدوارم نشان عالی خورشید دچار اضمحلال و ابتذال تکرار نشود، «گفت: قطعا در ذهن دوستان سوالاتی مطرح شده که برای پاسخ به آن سوالات به این نتیجه رسیدند که یک نشان طراحی شود تا از اهدای این نشان معرفتی حاصل شود زیرا معرفت حاصل پرسش های اولیه است».

مسائل مهمی در سینمای مستند روی زمین مانده است

مرتضی رزاق کریمی بعد از دریافت نشان عالی خورشید در این مراسم گفت: «این که دوستان من را شایسته دریافت چنین نشانی دیدند و تقارن این شب مهم با ولادت حضرت علی (ع) برای من اتفاقی به یادماندنی است. این نشان وجه متفاوتی از جوایزی که در جشنواره ها دریافت کردم دارد؛ فلسفه ای که پشت این نشان است می تواند چراغ راه آینده من باشد و کارم را دشوارتر می کند».

رزاق کریمی با تشکر از هیات موسس نشان عالی خورشید بیان کرد: «این نشان اتفاق مهمی است اما باید توجه داشته باشیم که مسائل مهمی در سینمای مستند روی زمین مانده است. هرچند سینمای مستند مسیر رو به رشدی طی کرده است اما سینمای مستند ما هنوز فاقد استراتژی است و باید به سمت صنعتی شدن برود؛ صنعتی که در آن چرخه اقتصادی درک شود».

او ادامه داد: «سینمای مستند باید استراتژی داشته باشد، هدفمند باشد و وارد عرصه های جهانی شود. سرمایه های بزرگ فرهنگی زیادی داریم و سینمای مستند خیلی سهل تر از سینمای داستانی می تواند در عرصه بین المللی بدرخشد و این اتفاق نخواهد افتاد مگر این که بزرگانی مثل دو صنف مهم انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند و انجمن کارگردانان سینمای مستند در خانه سینما جمع شوند و با مدیران فرهنگی که در حوزه مستند به شکل تخصصی کار می کنند به تشریک مساعی برسند و نظام تولید سینمای مستند را متحول کنند. باید توجه داشته باشیم که تحول نقطه آغاز تهیه و تولید سینمای مستند است».

 تهیه کننده نقطه آغازین یک فکر است

محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز که در این مراسم حضور داشت ، گفت: « با تشکر از انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران که چنین ابتکار عملی داشتند، بیان کرد: «همان طور که آقای سیدمحمد بهشتی اشاره کرد قدر این نشان باید دانسته شود و تبدیل به یک شکل روتین و تکراری نشود زیرا در این صورت گرانقدری و ارزش آن در طول سالیان کم رنگ می‌شود. در آسیب‌شناسی‌ای که اخیرا در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی داشتیم این‌طور مطرح شد که معضل اصلی سینمای ایران فیلمنامه نیست بلکه تهیه کننده فرهیخته و اندیشمند است؛ تهیه کننده ای که از نقطه صفر با یک تولید همراه شود، با تفکر و اندیشه و در انتهای عرضه محصول فرهنگی نیز با مخاطب همراه باشد».

حمیدی مقدم در وصف مرتضی رزاق کریمی گفت:«در آقای مرتضی رزاق کریمی همیشه عدالت را دیدیم و در مباحث صنفی نیز همیشه راهگشا بودند. امیدوارم ابتدا در کنار خانواده مستند و بعد در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از خدمات و تجربیات ایشان سال‌های دراز بهره بگیریم».

در انتهای این برنامه به پاس همراهی و حمایت‌های موزه سینمای ایران از سینمای مستند و مستندسازان نشان عالی خورشید توسط انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند جهت ثبت در تاریخ سینمای ایران به مهران عباسی مدیرعامل موزه سینما اهدا شد و این نشان در گنجینه مستندسازان در تالارهای موزه سینما قرار گرفت.

محمد صوفی دبیر اولین دوره نشان عالی خورشید بود و اجرای برنامه را منصور ضابطیان برعهده داشت.