هنروتجربه:هجدهمین جشنواره فیلم تصویر، عصر جمعه هشتم اسفند ۱۳۹۹ آغاز شد.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از دبیرخانه تصویر سال، افتتاحیه این رویداد هنری برای دوری از تجمع و حضور پرشمار مخاطبان در سالن محل نمایش فیلم‌های جشنواره فیلم تصویر در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا، برنامه افتتاحیه اعلام رسانه‌ای نشد و دعوتی هم صورت نگرفت و به اعلام برنامه‌های نمایش فیلم بسنده شد و حاضران در سالن شهناز صرفا برای تماشای فیلم‌ها آمده بودند.

جشنواره فیلم تصویر با نمایش فیلم کوتاه «نان و کوچه» آغاز شد، فیلمی که کیارستمی در سال ۱۳۴۹ بر اساس طرحی از برادرش تقی نوشت و ساخت و زنده‌یاد مهرداد فخیمی هم فیلم‌برداری فیلم را برعهده داشت. اما فیلم «نان و کوچه پنجاه سال بعد» ساخته‌ مازیار چشمه‌علایی از جمله فیلم‌های روز نخست آغازگر هجدهمین جشنواره فیلم تصویر با یاد عباس کیارستمی بود. این فیلم که به تعبیر علایی، گرامیداشتی برای ۵۰ سالگی سینمای کیارستمی، فخر سینمای ایران و نگین هنرمندان ایران است کسی که قدر و جایگاهش در زمان حیات و حتی بعد از آن نیز در کشورخودش دانسته نشده است.

سیف‌اله صمدیان، دبیر جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر، در این مراسم پس از نمایش فیلم «نان و کوچه» ساخته عباس کیارستمی، مردی۵۷ ساله را به روی صحنه فراخواند که با نان سنگک در دست، روی صحنه آمد. او همان پسرک فیلم «نان و کوچه» بود، همان نابازیگر خردسالی که کیارستمی ماه‌ها در مدارس و کوچه پس کوچه‌های تجریش تهران در پی‌اش گشته بود.

سیدرضا هاشمی در آستانه‌ ششمین دهه از زندگی‌اش با موهای سفید روی صحنه از خاطرات خود گفت:«وقتی کیارستمی چشمش به من افتاد که در جمع کودکان در حال بازی در کوچه بودم، مات و مبهوت شد و خوشحالی بیش از حدش را به همکارانش منتقل کرد »به گفته هاشمی آن‌ها پس از بازی در این فیلم، به محله چیذر می‌نرود و کیارستمی بار دیگر آدرس تازه او را پیدا می‌کند و از رضای نوجوان برای بازی در فیلم «لباسی برای عروسی» دعوت می‌کند.

در ادامه، مازیار علایی هم با اشاره به تهیه‌ پرونده‌ا‌ی برای فیلم «نان و کوچه» که سال گذشته در فضای مجازی منتشر کرده‌است،درباره نحوه ساخته شدن «نان و کوچه پنجاه سال بعد» توضیحاتی داد. او گفت سیدرضا هاشمی را از طریق پسرش امیرعباس پیدا کرده است و تاکید داشی که سعی کرده به برخی المان‌های ویژه فیلم‌های کیارستمی وفادادر بماند از جمله کار با نابازیگر‌ها، نماهای بلند.