هنروتجربه- فاطمه رستمی: دکتر رضا حافظ نظامی؛ مدیر پردیس سینمایی اکومال کرج معتقد است در دوران پساکرونا آخرین صنعتی که سرپا می‌شود سینما است و تاثیر دوران کرونا تا مدت‌ها ادامه خواهد داشت.

دکتر رضا حافظ نظامی درمورد شرایط اکومال کرج در روزهایی که کرونا رونق را از سینماها گرفته است، به سایت هنروتجربه گفت: «پردیس اکومال کرج بخشی از مجتمع اکومال است و جدا از سینما این مجموعه خدمات دیگری هم دارد از جمله شهربازی، هایپرمارکت، فوت کورد و… قبل از کرونا شرایط خیلی بهتر بود، اما از ۴ اسفند سال ۹۸ به ما اعلام کردند که به خاطر پاندمی کرونا باید تعطیل کنیم و این کار را هم کردیم. این وقفه به کلیت هر مجموعه ای آسیب می‌زند. اداره کار فعلا حدود ۳۰ میلیون تومان ما را جریمه کرده است به این دلیل که گفتند باید تعطیل کنید و ما باید به نیروهای کاری که به خاطر کرونا سرکار نمی‌آمدند باید حقوق بدهیم و وقتی نمی‌دهیم شکایت می‌کنند و مشکلات متعددی پیش می‌آید».

او ادامه داد: «بعد از اینکه سینماها باز شد، ما هم‌چنان با عدد منفی رو به رو هستیم و خیلی هم این سیر منفی شدید است. هزینه‌های ما در واقع از قسمت‌های دیگر مجموعه تامین می‌شود علتش هم این است که فیلم خوب روی پرده نمی‌رود و دفترپخش‌ها فیلم جدیدی به ما نداده‌اند و فقط یک مقدار با راهکارهایی مثل تخفیف‌ها و مزایای مختلفی که برای مشتری‌ها طراحی کرده‌ایم، سعی می‌کنیم اوضاع را مدیریت کنیم. واقعیت این است که کل درآمد سینمای ما در اکومال کرج به ماهی ۱۰ میلیون تومان هم نمی‌رسد! تنها دلیلی که سینماها را در این مجموعه روشن نگه داشته‌ام این است که چراغش خاموش نشود و به ضرر و زیان‌ها توجه نمی‌کنم».

یک مقدار با راهکارهایی مثل تخفیف‌ها و مزایای مختلفی که برای مشتری‌ها طراحی کرده‌ایم، سعی می‌کنیم اوضاع را مدیریت کنیم. واقعیت این است که کل درآمد سینمای ما در اکومال کرج به ماهی ۱۰ میلیون تومان هم نمی‌رسد! تنها دلیلی که سینماها را در این مجموعه روشن نگه داشته‌ام این است که چراغش خاموش نشود و به ضرر و زیان‌ها توجه نمی‌کنم

حافظ نظامی بیان کرد: «واقعا کار خاصی از ما در این شرایط کرونا برنمی‌آید. فقط به این فکر می‌کنیم که سینماها را دوباره تعطیل نکنند. این باز و بسته کردن سینماها ضرر سنگینی به ما وارد می‌کند چراکه مدام باید نیروی کار را سرکار بیاوریم و دوباره به خانه بفرستیم و این زمان به خانه فرستادن نیروهای کار نامعلوم است و… باید تمهیدی اندیشیده شود که سینماها با فرض وجود کرونا تحت شرایط و ضوابط مشخصی همیشه باز باشد نه این‌که هفته به هفته ببندیم و مجدد باز کنیم. تصمیمات لحظه‌‌ای صدمات غیرقابل جبرانی وارد می‌کند و ما بیشترین ضربه را می‌خوریم».

او در مورد احیای سینماها با توجه به اوضاع فعلی عنوان کرد: «اگر سینماها فیلم‌های شاخص و خوب را اکران کنند امکان این‌که زودتر احیا شوند بیشتر است. اگر دولت برای تهیه کننده توافقی بنویسد و بگوید فیلمت را اکران کن و اگر مثلا کمتر از ۳ میلیارد فروختی من باقی پولت را پرداخت می‌کنم و اگر هم بیشتر فروختی برای خودت، شاید صاحبان اثر راضی به اکران در این شرایط شوند. تهیه‌کننده به هرحال هزینه کرده است و باید اعلام کند چقدر هزینه کرده و انتظار دارد در اکران چقدر بفروشد و سود کند و دولت براین اساس برنامه‌ای کمکی طراحی کند. بالاخره یا ما می‌خواهیم صنعتی مثل سینما باقی بماند یا نمی‌خواهیم. دولت و وزارت ارشاد باید راهکار حمایتی از تهیه کننده‌ها داشته‌باشند و قطعا اگر تهیه‌کننده اطمینان خاطر از این داشته باشد که با اکران فیلمش ضرر نمی‌کند و اگر فیلم خوب روی پرده برود، قطعا مردم با رعایت نکات بهداشتی حتما به سینماها می‌آیند».

مدیر پردیس اکومال کرج در ادامه افزود: «راه‌های زیادی برای حفظ پروتکل‌های بهداشتی در سینماها وجود دارد که در این مدت همه تجربه کرده‌ایم مثل فروش بلیت برای نیمی از سالن سینما، ضدعفونی کردن سطوح در هر سانس، تهویه هوا و باز گذاشتن درها و… اما تا وقتی فیلم خوب اکران نشود با وجود همین تمهیدات باز هم کسی سینما نمی‌آید و لازمه مشتاق کردن بیننده برای آمده به سینما اکران فیلم خوب است که تهیه‌کننده باید راضی به اکران اثرش شود. من به عنوان سینمادار نمی‌توانم تهیه‌کننده را راضی کنم که فیلمش را پخش کند، بلکه این وظیفه کسانی است که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار می‌کنند. آن‌ها باید با تهیه کننده‌ها جلسه بگذارند تا قبول کنند با حمایت دولت فیلم‌شان را اکران کنند».

حافظ نظامی در ادامه درمورد جایگاه «هنروتجربه» در پردیس اکومال کرج و استقبال مخاطبان آن منطقه از این‌گونه فیلم‌ها توضیح داد: «هنروتجربه همیشه مخاطب خودش را داشته و دارد. خیلی کم پیش می‌آید که مردم عادی که سینمای بدنه را دنبال می‌کنند به سمت سینمای هنروتجربه بیایند. همیشه عده‌ای هستند که وقتی فیلمی هنروتجربه‌ای در اکومال کرج اکران می‌شود به سینما می آیند، بلیت می‌خرند و به تماشای این آثار می‌نشینند. کرونا روی مخاطبان هنروتجربه تاثیر زیادی نداشته و در واقع کسانی که قبلا به دیدن این فیلم‌ها می آمدند وقتی در این روزها فیلمی از این گروه روی پرده می رود بازهم به سینما می‌آیند».

همیشه عده‌ای هستند که وقتی فیلمی هنروتجربه‌ای در اکومال کرج اکران می‌شود به سینما می آیند، بلیت می‌خرند و به تماشای این آثار می‌نشینند. کرونا روی مخاطبان هنروتجربه تاثیر زیادی نداشته و در واقع کسانی که قبلا به دیدن این فیلم‌ها می آمدند وقتی در این روزها فیلمی از این گروه روی پرده می رود بازهم به سینما می‌آیند

او تاکید کرد: «خودم هم به هنروتجربه علاقه دارم و در بین این آثار فیلم‌هایی هست که شاید تجربه اول کارگردان بوده، اما خیلی فیلم خوبی از آب در آمده است. متاسفانه مردم هنوز نمی‌دانند هنروتجربه یعنی چی؟ فکر می‌کنید مخاطبان عادی چطور فیلمی را برای تماشا در سینما انتخاب می‌کنند؟ آن‌ها بیشتر نگاه می‌کنند که کدام فیلم مشهورتر است و بیلبوردهای بیشتری در شهر دارد. وقتی هنروتجربه مثل سایر فیلم‌ها تبلیغات شهری و تلویزیونی ندارد مخاطب هم آن را نمی‌شناسد و فقط کسانی به دیدن این فیلم‌ها می‌روند که خودشان هنری هستند. اگر بخواهیم مخاطب عام هم به دیدن این فیلم‌ها بیاید باید تبلیغات گسترده‌ای برای هنروتجربه صورت بگیرد».

مدیر پردیس سینمایی اکومال کرج افزود: «با شرایط فعلی فقط سینماهایی به سمت آثار هنروتجربه می‌روند که سالن زیاد دارند. وقتی یک سینما مثلا هشت سالن نمایش فیلم دارد می‌تواند دوتای آن را به فیلم‌های هنروتجربه اختصاص بدهد. من به عنوان یک سینمادار توصیه می‌کنم اگر دوستان همکار می‌توانند آثار هنروتجربه را در بین فیلم‌های در حال اکران‌شان جا بدهند، این کار را بکنند».

در خاتمه این سینمادار عنوان کرد: «مطمئنا تاثیرات این یک سال کرونایی که اقدام خاصی هم برای سینماها انجام نشد و مشکلات زیادی به وجود آمده است تا مدت‌های زیادی ادامه خواهد داشت و فکر می‌کنم در پساکرونا سینما شاید جزو آخرین صنعت‌هایی باشد که زنده  شود. امیدوارم مسئولان و کسانی که می‌توانند کاری کنند، هرچه سریع‌تر برای این شرایط راهکاری عملی بیاندیشند».