هنر و تجربه: فیلم‌ساز مؤلف ایتالیایی مارکو بلوکیو درامی بر اساس زندگی حقیقی ادگاردو مورتارا را کارگردانی می‌کند که داستانش چند سال پیش توجه استیون اسپیلبرگ را هم جلب کرده بود.

مورتارا پسری یهودی است در بولونیای ایتالیا که در سال ۱۸۵۸ ربوده می‌شود و مخفیانه غسل تعمید داده می‌شود تا به عنوان پسری مسیحی پرورش داده شود. تقلای والدین مورتارا برای رهایی پسرشان به بخشی از نبرد سیاسی بزرگ‌تری بدل می‌شود که پاپ را در مقابل نیروهای دموکراسی و اتحاد ایتالیا قرار می‌دهد؛‌ و در نهایت، مورتارا در محفل آگوستین کشیش می‌شود.

بر خلاف اسپیلبرگ که درام خودش درباره مورتارا را – که در سال ۲۰۱۴ اعلام و کار ساختش شروع شد ولی بی‌نتیجه ماند – بر اساس کتاب دیوید کرتزِر بنا کرده بود، بلوکیو فیلمش را با عنوان «تغییر کیش» / La conversione بر اساس اسناد و مدارکی دست‌اول می‌سازد. پروژه اسپیلبرگ پس از ناموفق بودن در یافتن بازیگر نقش پسر یهودی به مشکل خورد و دست‌آخر از حرکت بازایستاد.

مارکو بلوکیو که مهم‌ترین کارگردان پیشکسوت فعال در سینمای ایتالیا است، این روزها درگیر نگارش فیلم‌نامه با دیگر نویسنده و کارگردان ایتالیایی سوسانا نیچیارِلی است. فیلم‌برداری «تغییر کیش» از بهار ۲۰۲۲ در بولونیا، رُم و دیگر لوکیشن‌های اروپایی و ایتالیایی آغاز خواهد شد.

  • ورایتی