هنروتجربه: جشنواره فیلم برلین طی دو مرحله فیزیکی و آنلاین برگزار می‌شود و برندگان بخش‌های مختلف آن پس از نمایش آنلاین برای اهالی رسانه و سینما معرفی خواهند شد.

امسال به دلیل شرایط ناشی از بحران کرونا، برگزارکنندگان جشنواره فیلم برلین تصمیم گرفتند این رویداد سینمایی را طی دو مرحله به صورت مجازی و حضوری برگزار کنند. در مرحله نخست جشنواره، اهالی رسانه و سینما از تاریخ اول تا پنجم مارس (۱۱ تا ۱۵ اسفند) فیلم‌ها را به صورت آنلاین می‌بینند و هیات داوران هم پس از تماشای آثار بر روی پرده بزرگ، برنده خرس طلای بهترین فیلم و برگزیدگان دیگر جوایز را انتخاب و در روزهای چهارم پنجم مارس (۱۴ و ۱۵ اسفند)  به صورت ویدیویی اعلام خواهند شد.

مرحله دوم این رویداد سینمایی، از ۹ تا ۲۰ ژوئن (۹ تا ۱۹ خرداد) با نمایش فیزیکی فیلم‌ها با حضور تماشاگران آغاز و در انتها مراسم اعطای جوایز هفتادویکمین جشنواره فیلم برلین برگزار می‌شود.

فیلم «قصیده گاو سفید» ساخته بهتاش صناعی‌ها نماینده سینمای ایران در بخش اصلی این دوره از جشنواره و یکی از نامزدهای کسب خرس طلایی بهترین فیلم است. فیلم «منطقه پایانی» محصول مشترک ایران و آلمان در بخش رقابتی و فیلم «هر روزی اکنون» ساخته حامی رمضان با بازی شهاب حسینی به عنوان نماینده فنلاند حضور دارند. این فیلم که با عنوان اصلی «اولین برف» نیز شناخته می‌شود، داستان زندگی پسربچه‌ای ۱۳ ساله در یکی از روستاهای فنلاند است که زندگی‌اش با عدم پذیرش درخواست پناهندگی خانواده‌اش دگرگون می‌شود. شبنم قربانی، آران-سینا کشوری و کیمیا اسکندی دیگر بازیگران این فیلم هستند.

همچنین محمد رسول‌اف کارگردان یکی از داوران بخش اصلی جشنواره برلین ۲۰۲۱ است.

ورایتی