هنروتجربه- مریم شاپوری: تحقیقاتی جدید نشان می‌دهند نتفلیکس پیشرفت‌های چشمگیری در خصوص افزایش تعداد زنان پشت دوربین داشته، اما در سایر بخش‌ها اتفاق جدیدی رخ نداده است.

هر سال دکتر اتیسی ال. اسمیت و گروهش در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی تحقیقات متنوعی را عرضه می‌کنند که هدفش ارائه آمار مربوط به استفاده از نیروهای اقلیت نژاد و جنسی در پشت و جلوی دوربین صنعت سرگرمی است. این مطالعات سال‌ها فقط روی پرفروش‌ترین فیلم و محبوب‌ترین سریال‌ها انجام می‌شد اما در تحقیقی تازه،تنها  نتفلیکس مبنا قرار گرفته است که همکاری کاملی کرده تا تمام فیلم‌ها و سریال‌های فیلم‌نامه‌دار سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار بگیرند.

این مطالعه با تمرکز بر ۱۲۶ فیلم و ۱۸۰ سریالی که در آمریکا تولید شده‌اند، کارش را شروع کرده و نشان می‌دهد که هم پیشرفت‌های چشمگیری حاصل شده و هم این‌که فرصت‌های پرشماری برای بهبود وجود دارند. در بخش سینما، نزدیک به ۷۷ درصد از ۱۳۰ کارگردان مورد مطالعه، مرد بودند و کمی بیش از ۲۳ درصد زن؛ که در قیاس با آمار محصولات پرفروش استودیوها خیلی بالاتر است (که در مورد محصولات پرفروش در سال ۲۰۱۸ فقط چهارونیم درصد و در ۲۰۱۹ ده‌وهفت‌دهم درصد بوده است). از میان فیلم‌نامه‌نویسان، بیش از ۲۵ درصد فیلم‌های نتفلیکس را زنان نوشته‌اند که در مورد فیلم‌های پرفروش استودیوها در بازه زمانی مشابه شانزده و هفت‌دهم درصد بوده است. ۲۹ درصد فیلم‌های نتفلیکس را زنان تهیه کرده‌اند که در خصوص محصولات استودیویی نوزده درصد بوده است.

در بخش آثار و محصولات تلویزیونی هم وضعیت مشابهی دیده می‌شود. نزدیک به سی درصد سریال‌های فیلم‌نامه‌دار نتفلیکس را زنان خلق کرده‌اند که بالاتر از میانگین ۲۲ درصدی این صنعت در سایر کمپانی‌ها است. سهم نویسندگان زن ۳۶ و چهاردهم درصد است که این هم بالاتر از متوسط سی درصدی سایر بخش‌های این صنعت است. البته در مواردی هم نتفلیکس کمی عقب‌تر از سایر بخش‌های صنعت تلویزیون است، به عنوان مثال، تهیه‌کنندگان و کارگردانان آثار تلویزیونی نتفلیکس به‌ترتیب ۳۶ و هفت‌دهم درصد و ۲۷ و هفت‌دهم درصد بوده‌اند که متوسط صنعت تلویزیون در سایر بخش‌ها بیش‌تر است، به‌ترتیب چهل درصد و ۲۸ درصد.

مطالعه نشان می‌دهد که در مقابل دوربین، ۵۲ درصد تمام فیلم‌ها و سریال‌های نتفلیکس در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ شخصیت‌های اصلی زن و دختر داشته‌اند. با وجود این، وقتی پای ترکیب بازیگران به میان می‌آید، هنوز برابری محقق نشده است. از مجموع ۱۲۱۶۸ شخصیت دیالوگ‌دار آثار سینمایی و تلویزیونی نتفلیکس در این دو سال، بیش از ۶۱ درصد را مردان و کم‌تر از ۳۹ درصد را زنان بازیگر ایفا کرده‌اند.

به هر حال، نتفلیکس اعلام کرده که بودجه‌ای صد میلیون دلاری برای پنج سال آینده در نظر گرفته است تا آمار و ارقام مربوط به حضور زنان و سایر اقلیت‌ها در مقابل و پشت دوربین محصولاتش را بهبود ببخشد و هرچه بیش‌تر در مسیر ایجاد فرصت‌های یکسان برای همه گروه‌ها پیش برود.

  • ایندی‌وایر