هنر و تجربه : فیلم‌نامه «از نظر فنی خوشایند» / Technically Sweet زمانی نوشته شد که میکل‌آنجلو آنتونیونی در اوج فعالیت‌هایش بود و می‌خواست آن را بین فیلم‌های «مسافر» / The Passenger و «زابریسکی پوینت» / Zabriskie Point فیلم‌برداری کند.

حالا به نظر می‌رسد این فیلم‌نامه که داستانش در ساردینیا و جنگل‌های آمازون روی می‌دهد، بالاخره قرار است بر پرده نقره‌ای نقش ببندد. آنتونیونی دست‌آخر در دهه ۱۹۸۰ بود که قید ساخت «از نظر فنی خوشایند» را زد و آن را به دستیارش جرجیس ریستوم واگذار کرد که او هم پیش از فیلم‌برداری در جوانی درگذشت؛ اما حالا پسرش  آندره ریستوم که فیلم‌های «سرزمینم» / My Country و «دیگر سوی بهشت» / The Other Side of Paradise را در کارنامه دارد، می‌خواهد این پروژه سینمایی را کارگردانی کند. البته انریکا آنتونیونی، بیوه کارگردان، هم در تهیه این پروژه سهم خواهد داشت.

آنتونیونی دو سال بین ساخت فیلم‌های «زابریسکی پوینت» (۱۹۷۰) و «مسافر» (۱۹۷۵) تلاش کرد تا «از نظر فنی خوشایند» را بسازد. داستان درباره ژورنالیستی است که ناگهان دچار بحران وجودی می‌شود و به‌واسطه مجموعه‌ای از اتفاق‌ها از زندگی‌ای جدا می‌شود که سفت‌وسخت آن را چسبیده بود. ژورنالیست در نهایت عازم سفری به جنگل‌های آمازون می‌شود که زندگی‌اش را معنا می‌بخشد.

انریکا آنتونیونی در این باره می‌گوید: «دست کشیدن از این پروژه برای میکل‌آنجلو دردناک بود. او در ذهن خودش خیلی پیش رفته بود ولی از نظر فنی نتوانست ایده‌هایش را پیاده کند.» دیدگاه آنتونیونی به‌خصوص پیرامون رابطه طبیعت و تمدن، در این فیلم بسیار پررنگ است و موضوعی که آندره ریستوم هم روی آن تأکید دارد. احتمالاً به همین خاطر است که تهیه‌کنندگان فعلی پروژه هم در ادامه راه آنتونیونی می‌خواهند فیلم‌برداری را در ساردینیا، ایتالیا و جنگل‌های آمازون برزیل در سال ۲۰۲۳ انجام دهند.

ریستوم هم که دست‌نوشته‌های اصلی آنتونیونی با تفاسیر و حاشیه‌نویسی‌های پرشمار درباره شخصیت‌ها را از انریکا آنتونیونی گرفته است، به «ورایتی» گفته: «فلسفه من در جریان به‌روزرسانی فیلم‌نامه با شرایط و روزگار فعلی این بوده است که اگر خود آنتونیونی بود چه فکری می‌کرد و چه‌طور پیش می‌رفت».

مایکل وبر، سیمون گاتونی و لورا بوفونی که با کمپانی ایتالیایی‌شان «سیمیلار» در تولید این پروژه سینمایی شرکت دارند، در بیانیه‌ای اعلام کردند: «ما هم با شعار عشق به سینمای هنری و آثار مؤلفان دور هم جمع شدیم؛ و در بین چنین فیلم‌سازانی، آنتونیونی همیشه در بهشت شخصی ما جا داشته است».

  • ورایتی