هنروتجربه: پایان جاده فیلم‌سازی برای ژان‌لوک گدار نزدیک است؛ فیلم‌ساز مؤلفی از موج نوی سینمای فرانسه که با آثاری چون «ازنفس‌افتاده»/ Breathless، «پیرو خله»/ Pierrot le Fou و «آلفاویل »/Alphaville شناخته می‌شود.

گدار در جریان گفت‌وگوی مجازی ۸۵ دقیقه‌ای تازه‌ای با جشنواره بین‌المللی فیلم کِرالا تأیید کرده است که پس از دو پروژه‌ای که در دست دارد می‌خواهد بازنشسته شود. او در حال حاضر دو فیلم‌نامه در مراحل مختلف تولید دارد که یکی با حمایت کانال «آرته» ساخته می‌شود و دیگری «جنگ‌های مضحک»/ Funny Wars نام دارد.

گدار نودساله درباره طرح بازنشستگی خود در آینده نزدیک می‌گوید: «دارم به زندگی سینمایی‌ام پایان می‌دهم با دو فیلم‌نامه‌ای که در دست تولید دارم. پس از آن خواهم گفت: خداحافظ سینما». او سال گذشته در جریان مسترکلاسی با لیونل بایر، رییس بخش سینمای دانشگاه هنر و طراحی لوزان، در خصوص تأثیر شیوع جهانی کرونا بر کارش هم گفته بود: «تأثیر غیرمستقیمی روی کارم خواهد داشت. قطعاً یکی‌دو بار درباره‌اش صحبت خواهد شد. ویروس و همه آن‌چه با خود می‌آورد، صورتی از ارتباط است. معنی‌اش این نیست که ما قرارست از آن بمیریم اما شاید با آن، زندگی خیلی خوبی هم نداشته باشیم».

  • ایندی‌وایر