هنروتجربه:  یک فیلم از رومانی خرس طلایی هفتادویکمین جشنواره فیلم برلین را دریافت کرد.

هیات داوران هفتادویکمین جشنواره فیلم برلین که شامل شش برنده پیشین خرس طلا این جشنواره می‌شدند امروز جمعه ۱۵ اسفند برگزیدگان خود را معرفی کردند.

 بخش آنلاین جشنواره برلین ۲۰۲۱ با معرفی برگزیدگان به پایان رسید. از ایران فیلم «قصیده گاو سفید» به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها مقدم یکی از ۱۵ فیلم حاضر در بخش مسابقه اصلی برلیناله بود و با وجود نقدهای مثبت که از منتقدان گرفت جایی در فهرست برگزیدگان  نداشت.

فیلم «Bad Luck Banging or Loony Porn» رادو ژوده در حالی جایزه خرس طلایی این دوره را برد که منتقدان را به دو گروه کاملا موافق و مخالف تقسیم کرده بود. هیات داوران برلین که در دوره‌های گذشته هم انتخاب‌های بحث‌انگیز کم نداشته‌اند، امسال باز هم یک فیلم عجیب و غیر متعارف را شایسته گرفتن جایزه اول دانستند.

«نور طبیعی» دینش نای از مجارستان درباره سربازان مجاری در جنگ جهانی دوم جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردان را به دست آورد و «چرخ بخت و خیالپردازی» ساخته ریوسوکی هاماگوچی از ژاپن جایزه بزرگ هیات داوران را به خود اختصاص داد. جایزه ویژه داوران هم به ماریا اشپیت، مستندساز آلمانی برای «آقای باخمان و کلاس او» تعلق گرفت.  داوران برلیناله ۲۰۲۱ در بخش بازیگری دو جایزه را بدون توجه به زن یا مرد بودن بازیگران اهدا کردند. جایزه بهترین بازیگر به مارن اگرت برای «من مرد تو هستم» و جایزه بهترین بازیگر مکمل به لیلا کیزلینگر برای «جنگل – همه جا تو را می‌بینم» رسید.

هونگ سانگسو برای درام مینی‌مالیستی «مقدمه» جایزه خرس نقره‌ای بهترین فیلمنامه را از برلیناله ۲۰۲۱ گرفت تا پس از جایزه بهترین کارگردان سال گذشته با «زنی که فرار کرد»، باز هم در برلین بدرخشد. خرس نقره‌ای دستاورد شگفت هنری هم به ییبران آسواد، تدوینگر فیلم مکزیکی «یک فیلم پلیسی» رسید.

بخش مجازی جشنواره برلین هفتاد و یکم روز جمعه ۱۵ اسفند با معرفی برگزیدگان پایان یافت و  اگر شیوع ویروس کرونا مهار شود،بخش حضوری جشنواره ۹ تا ۲۰ ژوئن با نمایش فیلم‌ها در حضور مهمانان و سینماگران با اهدای جایزه به برنده‌ها برگزار شود.

ورایتی