هنروتجربه: درام زندگی‌نامه‌ای «یهودا و مسیح سیاه» / Judas and the Black Messiah محصول ۲۰۲۱ به کارگردانی شاکا کینگ یکی از آثار تحسین‌شده‌ای است که در جشنواره ساندنس ۲۰۲۱ عرضه شد.

این فیلم که پرتره‌ای از زندگی و مرگ فرِد همپتن، رییس حزب «پلنگ سیاه» است، به طور طبیعی بین فیلم‌سازان هم طرفدارانی دارد، از جمله استیو جیمز که بیش‌تر با مستندهای نامزد جایزه اسکار «رؤیاهای حلقه»/ Hoop Dreams و «خود زندگی»/ Life Itself درباره راجر ایبرت فقید شناخته می‌شود. جیمز در گفت‌وگویی با شاکا کینگ و چند تن از عوامل فیلم، به موارد متعددی اشاره کرده است، از جمله رویکرد تجربه‌گرای کینگ در مواجهه با قالب زندگی‌نامه‌ای که از صورت قراردادی آن فراتر رفته است و به اثری منجر شده که یک فیلم معمولی درباره یک چهره تاریخی نیست.

کینگ در بخشی از حرف‌های خود چنین گفته است: «این خود سینما است که می‌خواهد به بقا ادامه دهد و فیلم‌سازان را به تجربه‌های نو دعوت می‌کند. پس از آن، کلنجارهای درونی فرد هنرمند و فیلم‌ساز است به عنوان کسی که سال‌های سال تحقیق کرده و کوشیده است با مردم روابطی را برقرار کند؛ و حالا بر اساس تمام تجربه‌های خودش به یک تجربه هنری تازه می‌رسد. سوای این فکر می‌کنم هر فیلم‌سازی که می‌کوشد یک اثر زندگی‌نامه‌ای بسازد، تجربه‌ای کاملاً شخصی و عینی را پشت سر می‌گذارد».

  • ایندی‌وایر