هنروتجربه: فهرست نامزدهای بهترین کارگردانی سال هفتادوسومین دوره جوایز سینمایی انجمن کارگردانان آمریکا اعلام شد.

 امسال نام کلوئی ژائو و امرالد فنل به عنوان دو کارگردان زن در میان نامزدهای کارگردانی بهترین فیلم بلند هفتادوسومین جایزه انجمن کارگردانان آمریکا دیده می‌شود. کلوئی ژائو نخستین زن غیر سفیدپوستی است که در این جوایز نامزد شده است.

کلوئی ژائو که برای ساخت فیلم «سرزمین آوارها» مهم‌ترین جوایز سال از جمله گلدن گلوب را کسب کرده در کنار دیوید فینچر که پیش از این دوبار با فیلم «مورد عجیب بنجامین باتن» و «شبکه اجتماعی» نامزد کسب جایزه انجمن کارگردانان شده، شانس های اصلی دریافت جایزه (DGA) هستند.منتخبان این جایزه شانس بالایی در دستیابی به اسکار دارند. در ۱۷ دوره قبلی برگزاری جوایز انجمن کارگردانان، در ۱۵ مورد برنده آن با برنده اسکار کارگردانی یکسان بوده است.البته سال پیش سم مندس برای «۱۹۱۷» به عنوان بهترین کارگردان این جایزه را برد، اما بونگ جون‌هو کارگردان «پارازیت» اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را به دست آورد.

نامزدهای انجمن کارگردان‌های آمریکا به شرح زیر هستند:

بهترین کارگردان فیلم بلند:لی آیزاک چانگ برای «میناری»،امرالد فنل برای «زن جوان نویدبخش»،دیوید فینچر برای «منک»،آرون سورکین برای «دادگاه شیکاگو ۷»،کلویی ژائو برای «سرزمین آوارگان»

بهترین کارگردان اولین فیلم:رادا بلنک برای «نسخه چهل ساله»،فرناندو فریاس د لا پارا برای «دیگر اینجا نیستم»،رجینا کینگ برای «شبی در میامی»،داریوس ماردر برای «آوای متال»،فلوریان زلر برای «پدر»

بهترین کارگردان فیلم مستند:«ایالت پسرها» به کارگردانی آماندا مک‌بین و جسی ماس،«صیادان ترافل» به کارگردانی مایکل دویک و گریگوری کرشا،«معلم اختاپوس من» ساخته پیپا ارلیش و جیمز رید،«نقاش و دزد» ساخته بنجامین ری،«به چچن خوش آمدید» ساخته دیوید فرانس

مراسم اعلام اسامی برندگان ۱۰ آوریل (۲۲ فروردین ۱۴۰۰) برگزار می‌شود.

ورایتی