هنروتجربه-فاطمه رستمی: فیلم سینمایی «آن شب» به کارگردانی کورش آهاری و تهیه‌کنندگی محمد درمنش داستان زوج جوانی به همراه دختر یک ساله‌شان است که خود را محبوس در هتلی قدیمی می‌یابند. با وجود تلاش‌شان برای اقامتی دلپذیر در این هتل عجیب و وهم‌آور، نیرویی خارجی آن دو را وادار به ابراز راز‌های درونی‌شان که از یکدیگر پنهان نگه داشته‌اند می‌کند. در این فیلم شهاب حسینی، نیوشا جعفریان، امیرعلی حسینی، آرمین مهر، گلبرگ خاوری، علی کوششی، لیلا گرگانیان، لی لی ویکی، جرج مگوایر، الستر لیتم، مایکل گرم و جیا مورا ایفای نقش داشته اند. تهیه کننده فیلم سینمایی «آن شب» که در هنروتجربه و مگامال در حال اکران است، می‌گوید: «هنروتجربه همیشه پشت فیلم‌هایی می ایستد که وجوه فرهنگی و هنری دارند».

محمد درمنش تهیه کننده فیلم سینمایی «آن شب» در ابتدای صحبت‌هایش درمورد اکران این فیلم در شرایط فعلی، در«هنروتجربه» و «مگامال»، به سایت هنروتجربه توضیح داد: «زمانی که فیلم‌برداری در پایان کار بود کمپانی «IFC midnight» پیشنهاد کرد که اکران این فیلم را در آمریکا و ایالت کالیفرنیا انجام دهیم. آن زمان هنوز بحث ویروس کرونا نبود و ما یک قرارداد با هم عقد کردیم و قرار شد اکران حدود ژانویه باشد. مدتی بعد با توجه به پدید آمدن بیماری کرونا، سینما در همه کشورها تعطیل شد و مشکلات مختلفی پیش آمد، اما ما یک قرارداد بسته بودیم و نمی‌توانستیم از آن قرارداد عقب‌نشینی کنیم. آمریکایی‌ها بیشتر از کشورهای ما اهل رفتن به سینما و تفریح و گردش هستند و اکران فیلم باید آنجا ادامه می‌یافت و اکران ما در آمریکا هم اتفاق افتاد و راضی بودیم به این دلیل که اکران در آمریکا به صورت درایوین سینما بود و مخاطب با خیال راحت به تماشای فیلم‌ها می رفت و بازتاب خوبی از اکران «آن شب» دریافت کردیم».

واقعا از اکران رضایت داریم و حتی سینماهای بیشتری از ما درخواست کردند تا فیلم در اختیارشان قرار بدهیم و از همه بهتر این‌که «آن شب» در ادامه نمایشش در ایران به اکران نوروزی برخورد می‌کند و در اکران نوروزی فکر می‌کنیم فیلم ما در بین سایر آثار نوروزی جزو فیلم‌هایی است که جایگاه خاص خودش را خواهد داشت

او افزود: «در ادامه کار ما بین دوراهی مانده بودیم که اکران «آن شب» را در ایران و سایر کشورها در این شرایط ادامه دهیم یا مدتی دست نگه داریم. حقیقت این است که باید بپذیریم با توجه به سرعت تکنولوژی و تغییرات آنی همه چیز، موضوعات فیلم‌ها می‌تواند به راحتی کهنه شود و ما با در نظر گرفتن چنین مسئله‌ای برای اکران در ایران هم تدارک دیدیم. فعلا از اکران راضی هستیم و حالا که دوهفته از اکران در ایران گذشته و وارد هفته سوم شده‌ایم واقعا از اکران رضایت داریم و حتی سینماهای بیشتری از ما درخواست کردند تا فیلم در اختیارشان قرار بدهیم و از همه بهتر این‌که «آن شب» در ادامه نمایشش در ایران به اکران نوروزی برخورد می‌کند و در اکران نوروزی فکر می‌کنیم فیلم ما در بین سایر آثار نوروزی جزو فیلم‌هایی است که جایگاه خاص خودش را خواهد داشت. نکته دیگری که در این بین به ما کمک کرد این بود که «آن شب» همزمان در هنروتجربه و مگامال اکران شد که اولی گروهی هنری و فرهنگی و دومی تجاری‌تر است و همین ویژگی باعث شد که ما هم اکران عرضی داشته باشیم هم اکران طولی. همین نکته انگیزه‌ای دیگری به ما برای اکران داد چراکه فیلم‌های هنروتجربه به دلیل اکران کمی طولانی مدت، مخاطبان خودش را پیدا می‌کند و این برای ما خیلی خوب بود و در مجموع تا به حال از نحوه اکران و شرایط پیش آمده راضی هستیم».

محمد درمنش در پاسخ به این سوال که جایگاه فیلم‌های هنری‌وتجربی در سینمای امروز ایران چگونه است، بیان کرد: «در سال‌هایی که در سینما مشغول به کار بودیم یک سری موارد در کار ما شاه کلید شده‌است و آن را مبنای حرکت و کارمان قرار می دهیم. یک متن خوب و مضمون جدید و فیلمی که درست ساخته شده باشد، هیچ‌گاه مغفول نخواهد ماند و مخاطب خودش را خواهد داشت. من به عنوان یک تهیه‌کننده نه تنها علاقه‌مند به مشارکت در ساخت «آن شب» که فیلم خاصی است و مضمون ویژه‌ای دارد، بودم بلکه مشتاق تولید هر فیلم تجربه‌گرای تازه‌ای هم هستم. آدم‌ها همیشه دنبال سبک‌ها و موضوعات نو هستند و حتی اگر بیرون از ماجرای سینما مثلا بحث مد را نگاه کنید، می‌بینید همیشه چیزهای تازه‌ای در حال تولید است. من قرار است هم‌چنان همین مسیر را ادامه بدهم و مضامینی که تجربه‌گرا باشد و به موضوعات مستند تنه بزند، هم‌چنین برای مردم دنیا و هالیوود جذابیت داشته باشد و… را تولید خواهم کرد».

هنروتجربه به نظرم نیاز کشور بوده و روز به روز بیشتر جای خودش را باز می‌کند و تاثیرگذاری خود را در جریان تولید و اکران کشور نشان می‌دهد. هنروتجربه همیشه پشت فیلم‌هایی می‌ایستد که وجوه فرهنگی و هنری دارند و همین مسئله  به فیلم‌سازان دلگرمی می‌دهد

او در ادامه درمورد نقش هنروتجربه در اکران فیلم‌های متفاوت و تجربی عنوان کرد: «طیف‌هایی که در سینما هستند مثل تجاری، هنری و… در درازمدت در ذائقه مخاطب تاثیر می‌گذارند. بستری مثل هنروتجربه جزو ملزومات سینمای ماست و ذائقه مخاطب را به سمت خوب شدن پیش می‌برد و درک او از سینما بیشتر می‌کند و فیلم خوب و بد را بهتر تشخیص می‌دهد. هنروتجربه به نظرم نیاز کشور بوده و روز به روز بیشتر جای خودش را باز می‌کند و تاثیرگذاری خود را در جریان تولید و اکران کشور نشان می‌دهد. هنروتجربه همیشه پشت فیلم‌هایی می ایستد که وجوه فرهنگی و هنری دارند و همین مسئله به فیلم‌سازان  دلگرمی می‌دهد تا ضمن اینکه کار تجاری می‌سازند، امیدوار باشند که با ساختن فیلم‌هایی با قابلیت هنری و فرهنگی، تشکیلاتی مثل هنروتجربه از او حمایت می‌کند».

درمنش در پایان تاکید کرد: «هنروتجربه ذائقه مخاطب را به سمت بهینه شدن سوق می دهد. شاید این اتفاق خیلی به چشم نیاید و لازم باشد روند زیادی را طی کند، اما به هرحال نتیجه بخش است و اثراتش در درازمدت دیده خواهد شد چرا که مخاطبان هنروتجربه از آن دسته مخاطبانی نیستند که برای سرگرمی صرف به سینما بروند».

برچسب‌ها: