هنروتجربه:اول اسفند سال ۹۸ مراسم افتتاحیه «هفته فیلم ایتالیا» با عنوان «دریچه‌ای به سوی سینمای ایتالیا» به عنوان آخرین برنامه هفته فیلم «هنروتجربه» در این سال برگزار شد، اما پاندمی کرونا وقفه‌ای در برپایی این رویداد ایجاد کرد و ادامه آن به زمانی دیگر موکول شد. تعطیلی طولانی مدت سینماها و مراکز فرهنگی موجب شد تا موسسه هنروتجربه برای اولین بار با بهره از اکران آنلاین و به صورت مجازی هفته‌های فیلم را برگزار کند.

استقبال دوازده هزار نفر از چهارمین هفته فیلم اروپایی
چهارمین دوره هفته فیلم اروپایی از سوی موسسه هنروتجربه، اوینیک (موسسات فرهنگی اتحادیه اروپا) و پلتفرم هاشور از ۱۷ تا ۲۶ آبان ۱۳۹۹ مصادف با ۷ تا ۱۶ نوامبر ۲۰۲۰ به صورت آنلاین و رایگان برگزار شد و بیش از دوازده هزار نفر تماشاگر داشت.

طی این هفته ضمن نمایش آنلاین ۱۶ فیلم‌ مطرح اروپایی، نشست‌های نقد و تحلیل با همراهی منتقدان و سینماگران ایرانی و اروپایی به شکل زنده تدارک دیده شده بود که این کارگاه‌ها در چهار روز به صورت آنلاین و از طریق لایو اینستاگرامی برگزار شد و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. طی روزهای برپایی این رویداد سینمایی نیز تعدادی از کارگردان‌هایی که آثارشان در این هفته فیلم به نمایش در می‌آمد و هم‌چنین منتقدانی از سینمای اروپا، با ارسال پیام‌های ویدئویی توضیحاتی را در مورد آثار به نمایش درآمده عنوان کردند.

چهارمین دوره هفته فیلم اروپایی میزبان ۱۶ فیلم اروپایی از ۱۴ کشور بود و فیلم‌های «رهبر ارکستر» به کارگردانی ماریا پیترز از کشور هلند، «تنها از میان ایران، هزار و صد و چهل و چهار مایل اعتماد» به کارگردانی آندره لارسون و شمیم برکه از کشور سوئد، «خواهر» به کارگردانی اورسلا مِیِر از کشور سوئیس، «ترومن» به کارگردانی سِسک گای از کشور اسپانیا، «نامه‌هایی از جنوبگان» به کارگردانی استانیسلاو دونچو از کشور بلغارستان، «ترانزیت» به کارگردانی کریستین پتزولد از کشور آلمان، «جو کوچولو» به کارگردانی جسیکا هاوسنر از کشور اتریش و «سنت جرج» به کارگردانی مارکو مارتینز از کشور پرتغال، «بی‌نشان» به کارگردانی می‌ها مازینی و دوسان جوکسیمویچ از کشور اسلوونی، «دلقک‌ها» به کارگردانی فدریکو فلینی از کشور ایتالیا، «پیش از یخبندان» به کارگردانی مایکل نوئر از کشور دانمارک، «وقتی گوجه فرنگی‌ها با واگنر ملاقات کردند» به کارگردانی ماریا اکونومر از کشور یونان، سه فیلم کوتاه «۹.۵۸» به کارگردانی لویی آلبرت، «ترانه احمد» به کارگردانی فواد منصور و «هوای بد» به کارگردانی ژان لوپ فیلیشیولی و آلن گاگنول از کشور فرانسه و «مادر و دیگر دیوانه‌های خانواده» به کارگردانی ایبولیا فکته از کشور مجارستان فیلم‌هایی بودند که به صورت آنلاین در این هفته فرهنگی اکران شدند.

جعفر صانعی مقدم مدیر عامل موسسه هنروتجربه در گفت‌وگویی در مورد برپایی آنلاین چهارمین هفته فیلم اروپایی عنوان کرد:« به غیر از اولین هفته فیلم اروپایی که توسط موسسه هنروتجربه برگزار نشد، دومین و سومین دوره آن به صورت فیزیکی برگزار شد. امسال طبیعتا به دلیل شیوع کرونا به صورت فیزیکی برگزار نخواهد شد. به هر حال علاقه‌مند هستیم سینمادوستان و سینماگرانی که در سینمای هنروتجربه آثاری را دارند، از دستاوردها و فیلم‌هایی که در اروپا ساخته می‌شود و به نوعی هنری و مستند و کوتاه است، آشنا بشوند، به همین دلیل چهارمین دوره هفته فیلم اروپایی تدارک دیده شده است».

ادامه هفته فیلم ایتالیا و همراهی خوب تماشاگران
هفته فیلم ایتالیا همان‌طور که اشاره شد،پنجشنبه اول اسفند ۹۸ با حضور سفرا و نمایندگانی از سفارت‌های  ایتالیا، لهستان، آلمان،پرتغال،برزیل و مسئولینی از وزارت امورخارجه،سازمان سینمایی  و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.اما پس از اعلام محدودیت‌ها به دلیل همه گیری کرونا، برپایی این رویداد متوقف شد و تا ۹ ماه بعد نیز شرایط ادامه برگزاری آن میسر نشد تا این‌که موسسه هنروتجربه توانست پس از تجربه موفق برپایی آنلاین چهارمین هفته فیلم اروپایی در آبان ماه،ادامه هفته فیلم ایتالیا را نیز برگزار کند.

هفته فیلم ایتالیا با عنوان «دریچه‌ای به‌ سوی سینمای ایتالیا» آذرماه ۹۹ به همت موسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان و سفارت ایتالیا در ایران برپا شد و پلتفرم هاشور اکران آنلاین فیلم‌ها را برعهده داشت.

پنج فیلم «مادرم» به کارگردانی نانی مورتی، «لازاروی خوشحال» به کارگردانی آلیچه رورواکر، «جاده نفت» به کارگردانی برناردو برتولوچی، «جایی که سایه‌ها فرو می‌افتند» به کارگردانی والنتینا پدیچینی و «مارتین ایدن» به کارگردانی پیترو مارچلو از جمله آثاری بودند که هنروتجربه از آن‌ها در این هفته میزبانی کرد.طی روزهایی برپایی این هفته فیلم در کنار نمایش آثار، پیام‌های ویدئویی اختصاصی نیز از کارگردان‌های این فیلم‌ها و هم‌چنین منتقدان سینمای ایتالیا منتشر شد.

هفته فیلم ایتالیا با استقبال خوب مخاطبان همراه شد. جمع آمار مخاطبان این برنامه ۵ روزه ۴۱۸۲ نفر اعلام شد که مخاطبان آنلاین فیلم‌های این رویداد را تماشا کردند و بیش از ۱۳ هزار نفر مخاطب ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی هنروتجربه بودند.

ویدئوهای اختصاصی و پیام‌های دلگرم کننده
در روزهایی که سینماهای سراسر جهان رکود و تعطیلی و نگرانی را تجربه می‌کردند و سینماگران و مسئولان به دنبال راهکارهایی برای بازگشت تماشاگران به سینماها بودند،موسسه هنروتجربه پذیرای پیام‌های ویدئویی اختصاصی از نقاط مختلف دنیا بود،پیام‌هایی از سوی سینماگران و چهره‌های سینمایی و سفیرانی که بر حفظ مراودات فرهنگی و سینمایی کشورهای مختلف برای تداوم حیات این هنر-صنعت در شرایط سخت پاندمی کرونا تاکید داشتند.

ژان وان دو لد نویسنده و کارگردان هلندی که سال گذشته با فیلم تحسین‌شده‌، «ارتش خاموش»، مهمان هفته فیلم اروپایی موسسه «هنروتجربه» بود و کارگاه فیلم‌سازی‌اش با موضوع «تولید فیلم هنری» در تهران، اصفهان و با همراهی کارگردان‌های ایرانی برپا شد، از جمله افرادی بود که با ارسال پیام ویدئویی پیرامون وضعیت شیوع کرونا در کشورش، چگونگی بازگشایی سینماها و شروع دوباره تولیدهای سینمایی و تلویزیونی، و درسی که پاندمی جهانی کووید-نوزده به ما انسان‌های کره زمین داد، سخن گفت.

دکتر بیرگیت گشیر، رایزن فرهنگی سفارت اتریش یکی از چهره هایی بود که پیام ویدئویی اختصاصی برای هنروتجربه فرستاد و در خصوص فعالیت‌های آنلاین انجمن فرهنگی اتریش در روزگار بحران کرونا و اهمیت هنروتجربه توضیحاتی ارائه داد.

ژاک ورنر سفیر هلند در تهران هم ویدئویی اختصاصی برای هنروتجربه از اهمیت هنر و فرهنگ و اقدامات نوآورانه در دوران کرونا گفت.

کریستینا رادی سفیر اسلوونی در ایران نیز در ویدئوی اختصاصی برای هنروتجربه به تشریح اقدام‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وهنری این کشور در دوران شیوع ویروس کرونا پرداخت.

هان‌سانگ‌ره رایزن فرهنگی جمهوری کره جنوبی در ایران صدمات وارد شده به سینما در اثر پاندمی کرونا و برنامه سفارت کروه جنوبی در دوران قرنطینه را در ویدئویی اختصاصی برای هنروتجربه مورد اشاره قرار داد.

زولتان وارگا هاسونیتس سفیر مجارستان در ایران،میگل کاسترو مندس جانشین سفیر و کاردار سفارت پرتقال در تهران و… هم پیام‌هایی از تاثیر شیوع ویروس کرونا بر فعالیت‌های فرهنگی و هنری کشورشان و اقداماتی که صورت گرفته‌گفتند.

 

 

برچسب‌ها: