هنروتجربه-فاطمه رستمی: کارگردان فیلم کوتاه «حفره»؛ یکی از شش فیلم در حال اکران در بسته کوتاه «۱۰۸ دقیقه از یک قرن» در هنروتجربه، می‌گوید در فیلم «حفره» جدال خیر و شر در بستر جنگ را نشان داده است که در واقع در وضعیت جنگی این جدال خودش را بیشتر بروز می دهد».

زهرا ترکمنلو کارگردان فیلم کوتاه «حفره» درمورد اکران این فیلم در  هنروتجربه گفت: «این تجربه برای من خیلی خوب است و فکر می‌کنم هنروتجربه بستر بسیار خوبی را برای همه ما فراهم کرده است نه تنها فیلم کوتاه‌سازها بلکه فیلم‌های بلندی که شاید در گیشه خیلی مورد استقبال قرار نمی‌گیرند در هنروتجربه برای مخاطبان خاص این نوع فیلم‌ها اکران خوبی را تجربه می‌کنند. قبل از جریان هنروتجربه فیلم کوتاه تنها در جشنواره ها زمینه بروز پیدا می‌کرد. تازه در جشنواره‌های سینمایی داخلی کشور ضوابط و روابطی هست که اگر فیلمی  بتواند واردش شود شاید دیده شود، اما بعد از تشکیل هنروتجربه شرایط برابری ایجاد شد و به فیلم کوتاه بها دادند و وقتی فیلمی کیفیت و استاندارد کافی داشته باشد، می‌تواند به صورت گسترده در هرجایی از کشور که هنروتجربه سینما دارد، اکران شود. باید از هنروتجربه بابت این خدمتی که به سینمای ایران کرده است، تقدیر و قدردانی کنیم».

 در این فیلم ما جدال خیر و شر در بستر جنگ را نشان می دهیم که در واقع در وضعیت جنگی این جدال خودش را بیشتر بروز می دهد.

او در ادامه درپاسخ به این سوال که فیلم کوتاه سازهای جوان برای پیدا کردن تهیه کننده و سرمایه با چه چالش‌هایی رو به رو هستند، عنوان کرد: «بحث مالی و پیدا کردن تهیه کننده شاید یکی از بزرگترین چالش‌ها و مشکلاتی است که فیلم سازان با آن رو به رو می‌شوند. دوستانی که قبلا فیلم‌شان اکران شده و خودشان مطرح شده اند، شاید راحت‌تر بتوانند سرمایه گذار و تهیه کننده پیدا کنند بنابراین برای همه شرایط یکسان نیست و کسانی که تازه می‌خواهند فیلم‌های اولشان را بسازند راه سختی پیش رو دارند و گرفتن بودجه از انجمن سینمای جوانان یا وزارت ارشاد و… برای همه ممکن نیست. من هم مثل همه فیلم سازان دیگر چنین مشکلاتی را تجربه کرده ام و وقتی بحث مالی پیش می آید، سینماگر مجبور می‌شود برای اینکه کارش ساخته شود، از کیفیت برخی موارد بکاهد مثلا فیلم کوتاهی که بهتر است در پنج روز آفیش ساخته شود را به هر سختی شده در دو روز فیلم برداری می‌کنند تا هزینه ها کمتر شود و با این کار صددرصد کیفیتی که مدنظر فیلم ساز بود ایجاد نمی‌شود و خروجی کار از ایده اولیه فاصله می‌گیرد و رضایت صاحب اثر را به همراه ندارد».

در ادامه این فیلم ساز درمورد پرداختن به مسائلی مثل جنگ در فیلم کوتاه و توان این مدیوم برای بیان چنین مسائلی توضیح داد: «قطعا موضوعات مهمی مثل جنگ جایگاه ویژه ای دارد و لازم است به این موضوعات در کنار مسائل اجتماعی و… در فیلم‌ها پرداخته شود. متاسفانه بحث جنگ از آغاز بشریت با ما همراه بوده و من دوست داشتم به آن بپردازم. ایده اولیه فیلم کوتاه «حفره» ایده ای ضدجنگ بود و وقتی به آن پرداختیم متوجه شدیم که در حقیقت در این فیلم ما جدال خیر و شر در بستر جنگ را نشان می دهیم که در واقع در وضعیت جنگی این جدال خودش را بیشتر بروز می دهد».

ترکمنلو درمورد شرایط فیلم کوتاه کشور و رشد این عرصه و کمکی که جشنواره ها به فیلم سازان می‌کنند، گفت: «امسال به دلیل کرونا جشنواره ها نسبتا افول داشتند، اما همه بحث کرونا نبود و به نظرم در پذیرفتن فیلم‌ها و حمایت از آثار هم چنین سیر نزولی را شاهد هستیم. شاید یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که در انتخاب آثار برای رقابت در جشنواره ها بیش از آنکه به اسم فرد توجه کنند ای کاش اثر را بدون درنظر گرفتن سازنده اش قضاوت کنند که متاسفانه چنین دیدگاهی را نمی‌بینیم و در جشنواره ها بیشتر به عنوان افراد توجه می‌شود و من به عنوان فیلم سازی که تا به حال نتوانسته ام عنوان شاخصی برای خودم به دست بیاورم، نمی‌توانم به جشنواره راه پیدا کنم».

بعد از تشکیل هنروتجربه شرایط برابری ایجاد شد و به فیلم کوتاه بها دادند و وقتی فیلمی کیفیت و استاندارد کافی داشته باشد، می‌تواند به صورت گسترده در هرجایی از کشور که هنروتجربه سینما دارد، اکران شود

او افزود: «مورد دیگر اینکه وقتی یک فیلمی در جشنواره ای الف در کشور به موفقیتی دست پیدا کند، سایر جشنواره بدون درنظر گرفتن ماهیت فیلم و صرفا از روی آن جایزه به دست آمده به فیلم بها می دهند و تحت تاثیر قرار می‌گیرند. مثلا در زمینه فیلم کوتاه وقتی یک فیلمی در جشنواره فیلم کوتاه تهران به جایزه ای دست پیدا کند حتما در بخش فیلم کوتاه جشنواره فیلم فجر، جشنواره موج کیش و… هم خواهد بود! این مسیر جالبی نیست و فیلم سازانی که جریان جشنواره ای را نتوانستند طی کنند از کار دلسرد می‌شوند و اگر بستری مثل هنروتجربه نبود امثال من جایی برای اکران فیلم‌مان پیدا نمی‌کردیم».

او در پایان درمورد فعالیت‌های اخیرش بیان کرد: «این روزها در حال نگارش فیلم نامه یک فیلم کوتاه هستم و فکر می‌کنم برای اوایل سال جدید بازنویسی آن تمام شود البته ایده و طرحی برای فیلم نامه بلند دارم، اما فعلا شرایط برای ساخت فیلم بلند مناسب نیست. در آخر دوست دارم به این نکته اشاره کنم که ما با اکران فیلم کوتاه در هنروتجربه توانستیم تجربه یک اکران حرفه ای را قبل از ساخت فیلم بلندمان داشته باشیم که اتفاق خیلی خوبی است».

 

برچسب‌ها: