هنر و تجربه: شیوع جهانی کرونا باعث بروز تردیدهایی در خصوص نمایش سنتی فیلم‌ها در سینماها شد ولی ظاهراً این موضوع تردیدی در اهداف بلندمدت چینی‌ها در خصوص بدل شدن به مقتدرترین بازار سینمایی جهان به وجود نیاورده است.

چین بالأخره سال گذشته بزرگ‌ترین بازار فیلم جهان یعنی ایالات متحده را پشت سر گذاشت. تا این‌جای سال ۲۰۲۱ هم که سینماهای آمریکای شمالی هنوز به صورت کامل راه‌اندازی نشده‌اند و فیلم‌های استودیویی جایی در جدول اکران ندارند، همچنان چین قدرت مطلق به شمار می‌رود. سینماهای آمریکای شمالی به‌تدریج با پیشرفت واکسیناسیون و کنترل شیوع کرونا بازگشایی می‌شوند و با ظرفیت‌های بیش‌تری پذیرای تماشاگران هستند ولی همچنان رونق دوباره پیدا نکرده‌اند.

در حالی که سینماهای چین تا پایان ماه فوریه به فروشی دو میلیارد و چهارصد میلیون دلاری رسیدند، فروش کل سینماهای آمریکای شمالی رقمی حدود ۱۴۵ میلیون دلار است. سینماهای چین در سال نوی چینی شش‌روزه‌اش هم به رکورد تازه‌ای دست یافت و فروشی یک میلیارد و دویست میلیون دلاری ثبت کرد. به هر حال تردیدی نیست که ساخت ۲۱۸۸ سالن جدید در ماه‌های ژانویه و فوریه و رسیدن شمار سالن‌های سینمای چین به رقم ۷۷۷۶۹ سالن در این موفقیت تازه، تأثیر خودش را داشته است.

  • ورایتی