هنر و تجربه: نامزدهای جوایز اسکار هم اعلام شدند و سهم اثر تحسین‌شده اسپایک لی با عنوان «گروه پنج بلادز»/ Da 5 Bloods فقط نامزدی در رشته بهترین موسیقی متن اریژینال بود.

دست خالی ماندن لی و نتفلیکس به خاطر چنین فیلمی، موضوعی است که حالا در پایان فصل جوایز ۲۰۲۱ باعث شگفتی خیلی‌ها شده است. «گروه پنج بلادز» که داستان چهار کهنه‌سرباز آمریکایی/ آفریقایی جنگ ویتنام را روایت می‌کند که دوباره به این کشور آسیایی بازمی‌گردند تا بقایای گنجی که پنهان کرده‌اند و فرمانده کشته‌شده‌شان را بیابند، در جوایز بفتا هم فقط در یک رشته نامزد دریافت جایزه شده است.

اسپایک لی در گفت‌وگوی تازه‌ای با «نیویورک تایمز» در پاسخ به این سؤال که درباره نادیده‌گرفته‌شدن فیلمش در جوایز گلدن گلوب چه احساسی دارد، می‌گوید: «خب، من تصور می‌کردم که در سال حضور «کتاب سبز»/ Green Book تاریخ دوباره برای من تکرار شود. بماند که من هرگز توجه چندانی به گلدن گلوب نداشتم و…» این در حالی است که امسال انجمن مطبوعات خارجی هالیوود که بانی گلدن گلوب است به دلیل نداشتن عضوی سیاه‌پوست به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفت و رؤسای آن نوید دادند که این شرایط تغییر خواهد کرد!

لی در این گفت‌وگو اشاره کرده که امیدی هم به نامزدی و موفقیت در جوایز اسکار ندارد و در این خصوص به اهدای اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۱۸ به «کتاب سبز» اشاره کرده است که خودش انتقادهای جدی به آن دارد و فیلم را در ادامه نگاهی ارزیابی کرده که در سال ۱۹۸۹ باعث تحسین و اهدای همین جایزه اسکار به «رانندگی برای خانم دیزی»/ Driving Miss Daisy شد.

  • ایندی‌وایر