هنروتجربه: اسپایک لی به عنوان اولین فیلم‌ساز سیاه‌پوست به عنوان رئیس هیئت داوران هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن انتخاب شد.

اسپایک لی کارگردان ۶۳ ساله آمریکایی که سال پیش به عنوان رئیس هیات داوران جشنواره فیلم کن انتخاب شده بود، به دلیل اپیدمی کرونا موفق به انجام این وظیفه نشد و مسئولان کن لی را برای ریاست دوره بعدی جشنواره برگزیدند.

تی‌یری فرمو دبیر جشنواره شور و اشتیاق اسپایک لی به سینما را راه‌گشا و موثر خواند و پی‌یر لسکیور مدیر جشنواره کن در این‌باره گفت: « اسپایک لی در این ماه‌های بحرانی همواره به ما دلگرمی داد. شخصیت قدرتمند او در این شرایط مغتنم است».

اولین ساخته‌ اسپایک لی در سال ۱۹۸۶ با نام «می‌خواهد به دستش بیاورد» توانست جایزه بخش دو هفته کارگردانان کن را به خود اختصاص دهد و پس از آن نیز فیلم‌های «کار درست را انجام بده» در سال ۱۹۸۹ و «تب جنگل» در سال ۱۹۹۱ در بخش رقابتی کن از نامزدهای نخل طلا بودند. پس از ۲۲ سال غیبت، این فیلم‌ساز بروکلینی در ۲۰۱۸ با «بلک کلنزمن» به بخش مسابقه کن بازگشت و با همین کمدی جنایی نامزد شش جایزه اسکار و برنده اسکار بهترین فیلم در دوره ۹۱ جوایز آکادمی شد.

هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن از تاریخ ۶ تا ۱۷ جولای (۱۵ تا ۲۶ تیرماه) برگزار می‌شود و سایر اعضای هیات داوران این رویداد سینمایی اوایل ماه ژوئن معرفی می‌شوند.

ددلاین