هنروتجربه: مستند «زمستان است» به کارگردانی مهرداد زاهدیان از امروز چهارشنبه ۲۷ اسفندماه در سینماهای «هنروتجربه» اکران  خود را آغاز می‌کند.

مستند «زمستان است» روایتی از خیابان لاله‌زار تهران است و با بررسی تاریخی این خیابان تلاش کرده است تا روایتی جامع را از آن ارائه بدهد. در خلاصه موضوع این فیلم مستند ۸۵ دقیقه‌ای آمده است: «حکایت تجددخواهی در ایران کمابیش مشابه سرگذشت خیابان لاله‌زار تهران است. این خیابان یکی از شاخص‌ترین نمونه‌ها در ایران است که به عنوان نمادی از میل به تجددطلبی، قابل مطالعه است. این خیابان محلی برای تجربه فضای مدرن و غربی در دل تهران بود؛ همچنان که کانونی بود برای تجمع روشنفکران، دفاتر روزنامه‌ها، تئاترهایی که به مضامین ادبی، فلسفی، سیاسی توجه می‌کردند و سینماهایی که آخرین تولیدات سینمایی را به نمایش می‌گذاشتند در واقع مجموعه‌ای از عناصر مختلف که این خیابان را به گذرگاهی فرهنگی مبدل می‌کرد. با وقوع کودتای سال ۱۳۳۲ و افزایش جمعیت پایتخت، لاله‌زار آرام آرام هویتی تازه به خود دید، هویت پیشین محو شد و ابتذالی بازاری به جای آن نشست. امروزه لاله‌زار در انبوهی از بنگاه‌های اقتصادی و بی‌هویتی محض گم شده است؛ همان سرنوشتی که مشابه آن برای نیات و اهداف تجددخواهی رقم خورد …»

مهرداد زاهدیان کارگردان این فیلم در گفت‌وگویی در مورد ایده این فیلم توضیح داده‌است:« این فیلم بیش از آنکه افسوس بخورد شکایت از سرنوشت می‌کند و روایتی از جوانمرگی است در اوج روزهایی که می‌توانست پر و بال بکشد و مزیت‌ها و ظرفیت‌هایش را معرفی کند». او معتقد است: «وقتی شما در مورد یک فضای شهری که ممکن است خاطره‌های زیادی در خود جا داده باشد حرف می‌زنید قطعا کنجکاوی برانگیز است و من هم تلاش کردم مخاطب را با خاطره‌ها و کنجکاوی‌هایش مواجه کنم اما نکته مهم این که مستند «زمستان است» و آثاری از این دست، استمرار داشته باشند چون منابع قابل ارجاعی هستند برای نسل های بعدی و من هم تمام تلاشم این بود بتوانم کاری بسازم که برای آیندگان هم مفید باشد».

مهرداد زاهدیان، کارشناسی عکاسی از دانشکده هنرهای زیبا و کارشناسی ارشد فلسفه از دانشگاه تهران است. «میدان بی‌حصار»، «حلقه‌های گمشده»، «خِش خِش بی خا و شین»، «مسجد جامع اصفهان»، «کرمان دل عالم» و «میدان نقش جهان» از جمله آثار او است.

«زمستان است»/ پژوهش‌گر، نویسنده و کارگردان: مهرداد زاهدیان- روایت‌گر: منوچهر انور- فیلم‌برداری و  تدوین: مهرداد زاهدیان- صدابردار: فرزین زند- طراحی و ترکیب صدا: مهرداد جلوخانی- آهنگساز: محمد نصرتی- طراحی و اجرای جلوه‌های تصویری: ایمان یاری- توازن نور و رنگ: رضا تیموری- مدیر تولید: شهنام صفاجو- برنامه‌ریز و دستیار کارگردان: عاطفه میارکیانی- دستیار نور و تصویر: ایمان ترابی- فیلم‌برداری هوایی: شرکت آموت، سعید محمدی الموتی، ساجد محمدی الموتی- متحرک‌سازی دو بعدی و کامپوزیت، ایمان یاری- متحرک‌سازی سه بعدی: شرکت تیم استودیو، امید خوش‌نظر، سهراب روشنایی، مسعود عمویی- استودیو صدا: مهرآوا – مدیر دوبلاژ: حمید منوچهری‌فر- گویندگان: ایمان یاری، رامین پورایمان، علی میلانی، مجید حمزه، احمد گنجی، ایوب آقاخانی، حمید یزدانی، نورالدین جوادیان، امیر منوچهری