هنروتجربه: موسسه هنروتجربه امسال درحالی وارد ششمین سال فعالیتش شد که کرونا دوران متفاوتی را برای همه عرصه‌های زیست بشر رقم زده است و سینما هم به عنوان عنصری که حیاتش به اجتماع و حضور مخاطب وابسته است، در شرایط همه‌گیری صدمات بسیاری دید و سینمای مستقل و نهادهای حمایت‌گر از این نوع فیلم‌ها مثل هنروتجربه فشار زیادی را تحمل کردند. با این حال با استفاده از راهکارهایی مثل اکران آنلاین و… هنروتجربه توانست به فعالیت‌هایش در شکلی تازه ادامه بدهد. اما در این سال دشوار هنروتجربه، در ششمین سال تاسیس پیام‌های تبریک دلگرم‌کننده‌ای را از داخل و خارج کشور دریافت کرد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در پیامی به مناسبت ششمین سال تاسیس هنروتجربه عنوان کرد: «سینمای هنروتجربه الگویی موفق و پیشرو از اعتماد به شایستگان حوزه هنر و مستند در ایران و منطقه است. به شورای سیاستگذاری و ستاد اجرایی گروه سینمایی و اصحاب سینما در ایران تبریک می‌گویم امیدوارم سینمای مستند و هنر و تجربه ایران بیش از پیش بدرخشد و جامعه از خدمات آن بهره‌مند باشد».

دکتر محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور هم در پیامی به مناسبت ۱۳ مهر ماه سالروز گشایش موسسه هنروتجربه گفت: «هنروتجربه مصداق بارز یک تفکر پیشرو در سینمای ایران است که طی شش سال گذشته توانسته است به‌عنوان یک الگوی فاخر،کم هزینه و کاربردی نزد مراجع مختلف فرهنگی و هنری مطرح شود».

هم‌چنین میرولیوب وچکوویچ که مدیر واحد بین‌الملل مرکز فیلم صربستان است در پیامی ویدئویی ضمن تبریک سالگرد تاسیس هنروتجربه، گفت: «هنروتجربه در خصوص برنامه‌ریزی و برگزاری هفته‌های فیلم، موسسه‌ای اهل همکاری سازنده، مفید و حرفه‌ای است. هنروتجربه چند سال پیش با کمک شایان مرکز فیلم صربستان و همین طور سفارت جمهوری صربستان در تهران، برنامه‌های نمایش فیلم خیلی خوبی را در تهران، شیراز و تبریز ساماندهی کرد؛ و طی چند ماه با صبوری دست به جمع‌آوری اطلاعات و انتخاب فیلم‌ها زد و در این خصوص به ما مشاوره‌های راه‌گشا و سودمندی داد که چه فیلم‌هایی را می‌توانیم در ایران نمایش دهیم».

کیو نوروانتو که سفیر فنلاند در ایران است، در پیامی ششمین سالگرد تأسیس موسسه هنروتجربه را تبریک گفته و به تبادلات فرهنگی تهیه‌کنندگان و کارگردانان فنلاندی با همتایان ایرانی‌شان اشاره کرده است. او گفت: «می‌دانید که برای هر سفارتی واقعا مهم است که همکار کاملا مناسبی را پیدا کند و ما هم که می‌خواستیم با کار فرهنگی در ایران، کشورمان فنلاند را معرفی کنیم، خوشحالیم که سه سال پیش اولین دیدارمان با مدیرعامل وقت «هنروتجربه» صورت گرفت و سال گذشته در برپایی هفته فیلم فنلاند در ایران مشارکت کردیم».

سید غلامرضا موسوی تهیه‌کننده سینما و رییس هیات مدیره اتحادیه صنف تهیه‌کنندگان هم در گفت‌وگویی با سایت هنروتجربه عنوان کرد: «در نگاه کلی تاسیس هنروتجربه اقدام بسیار خوبی بود و نفس تشکیل این گروه سینمایی ضروری است. به هر حال ایراداتی هم در اداره و روند اکران فیلم‌ها وجود داشت و می‌توان مخالف یا موافق آن بود اما کارایی و ضرورت آن را نباید منکر شد».

رائد فریدزاده؛ معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی در گفت‌وگویی به مناسب تاسیس هنروتجربه بیان کرد: «هنروتجربه مشخصا روند صعودی را طی کرده‌است و سیر تحولی آن قابل قبول است. بعد از شش سال عمری که از هنروتجربه گذشته است، به نظرم به بلوغی رسیده که بتواند از تغییر و تحولات اداری و سیاسی مصون بماند».

امیر اسفندیاری؛ معاون امور بین‌الملل جشنواره جهانی فیلم فجر، در ششمین سالگرد تاسیس موسسه هنروتجربه اظهار کرد: «هنروتجربه یک فرصت برای سینمای ماست که نباید سوخت شود. هنروتجربه راه رشد را برای فیلم‌های مستند و تجربی سینمای ایران باز کرده تا در کنار سینمای بدنه دیده و به مخاطب معرفی شوند».

محمدجواد حق‌شناس روزنامه‌نگار و رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در توئیت خود نوشت: «تا شش سال پیش همه تلاش‌ها برای راه‌اندازی چرخه نمایش فیلم‌های هنری، تجربی، مستند و کوتاه با ناکامی روبه‌رو شد. اما هنروتجربه این خلاء را پر کرد و امکان نمایش صدها فیلم دیده نشده را فراهم کرد. در ششمین سالگرد تاسیس، به همه هنرمندان و مدیران این سینما ادای احترام می‌کنم».

محمدمهدی عسگرپور به عنوان یک سینماگر که مسئولیت‌های اجرایی و مدیریتی فراوانی داشته در رابطه با همین موضوع گفت: «اصولا دولت‌ها در کشورهایی که به سینما اهمیت می‌دهند از بخش‌هایی مثل هنروتجربه حمایت می‌کنند و این حمایت مستمر است نه این‌که با تغییر مدیریت، شیوه حمایتی و نگاه به این نوع سینما عوض شود! متاسفانه در کشور ما این‌گونه است و با هر تغییری همه ساختار قبلی به‌هم می‌ریزد».

مدیر پردیس سینمایی شمیران هم هنروتجربه را در سینمای آینده تاثیرگذار قلمداد کرد.

هادی امینی مدیر پردیس سینمایی ستاره باران تبریز در در پیامی برای سالگرد هنروتجربه گفت: «هنروتجربه فرصت ارزشمندی را برای فیلم‎سازان مستقل و با سلیقه‌های خاص هنری و تجربی قرار داد و باعث رشد و شکوفایی و انگیزه در فیلم‌سازان جوان کشورمان شد».

مدیر پردیس سینمایی آزادی در ایام سالگرد تاسیس هنروتجربه از همکاری با هنروتجربه و اهمیت اکران فیلم‌های خاص گفت.

در ششمین سالگرد تاسیس هنرو تجربه، مهدی شادی‌زاده از کارگردانانی که آثارش در این گروه سینمایی اکران شده است در پیامی ویدئویی گفت: «هنروتجربه از همه وجوه رویداد مهمی است و فعلا در سال‌های ابتدایی حیات این نهاد هستیم و مطمئنم آیندگان از این گروه بسیار نام می‌برند».

وحید حسینی نامی هم در یک ویدئوی اختصاصی برای هنروتجربه،تشکیل هنروتجربه را مهم‌ترین اتفاق سینمای سال‌های اخیر دانست و بر حمایت ازآن تاکید کرد.

کوروش عطایی در ویدیویی اختصاصی برای هنروتجربه عنوان کرد: «هنروتجربه در این سال‌ها برای فیلم‌سازان مستقل و مستند و فیلم کوتاه عامل دلخوشی بوده است».

صادق جوادی کارگردان انیمیشن «روباه» که در هنروتجربه اکران شده است، در یک ویدئوی اختصاصی، ضمن تبریک سالگرد تاسیس گروه سینمایی هنروتجربه تاکید کرد: «نمایش فیلم‌های کوتاه، امکان خوبی است که می‌شود با آدم‌های دیگر از شهرهای دیگر و با فرهنگ‌های مختلف فیلم را دید و نظرهای آن‌ها را هم شنید و از این جهت برایم با ارزش بود».

علی کریم در ششمین سالگرد فعالیت هنروتجربه، این گروه سینمایی را هم‌چون بذری دانست که نیاز به مراقبت دارد تا موجب عمق فرهنگ و هنر ایران شود.

کاوه سجادی جسینی،پویا نبی،یوسف کارگر، مسعود امینی تیرانی،آرین وزیردفتری،نوید صولتی،علی اصغر یوسفی‌نژاد و …. از جمله سینماگرانی بودند که در پیام‌های ویدئویی خود از هنروتجربه گفتند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها: