هنروتجربه-فاطمه رستمی: فیلم «بزرگراه» به کارگردانی فرناز امینی و تهیه کنندگی سیدامیر سیدزاده یکی از فیلم‌های روی پرده در گروه هنروتجربه است که به موضوع شرایط زنان ورزشکار و مشکلات پیرامون فعالیت آنها می پردازد. تهیه کننده این فیلم که در ژانر ورزشی و جاده ای ساخته شده، معتقد است تلفیق چنین موضوعاتی در سینمای ایران کمتر تجربه شده است.

سیدامیر سیدزاده درمورد اکران فیلم «بزرگراه» در هنروتجربه و همکاری با فیلمسازان جوان و تجربه گرا به سایت هنروتجربه گفت: «فیلمنامه «بزرگراه» را فاطیما اباحمزه نوشته و به فرناز امینی کارگردان این فیلم ارائه شد و کارگردان به من و یکی از دوستانم؛ محمد شماییان پیشنهاد داد تا تهیه کنندگی این فیلم را برعهده بگیریم. ما هم تصمیم گرفتیم با این پروژه همکای کنیم و با ساخت فیلمی کم هزینه و در عین حال قصه گو در یک فضای تک لوکیشن اتوبان که کار سختی است، نشان بدهیم که با قیمت مناسب هم می‌توان فیلم تولید کرد و بازیگران خوب سینما هم در آن بازی کنند».

او افزود: «موضوع فیلم «بزرگراه» پرداختن به مسئله ورزش زنان و حقوق‌شان در ایران است و به نوعی به چالش کشیدن حقوقی است که برایشان استیفا نمی‌شود. این قصه درمورد خانم ورزشکاری است که می‌خواهد به مسابقه‌ای برود و شوهرش این اجازه را به او نمی‌دهد. همین نکته مبنای به چالش کشیده شدن چرایی عدم توان خروج زنان بدون اجازه شوهر از کشور است. من به عنوان یک تهیه کننده چون موضوع فیلم چالشی بود تصمیم گرفتم هرکمکی از دستم برمی آید برای این فیلم بکنم».

در ادامه این تهیه کننده درمورد ساخت فیلم‌هایی با ژانر ورزشی و جاده ای و تلفیق چنین موضوعاتی که کمتر در سینمای ایران تجربه می‌شود و اکران این نوع آثار در گروه سینمایی هنروتجربه عنوان کرد: «در وضعیت فعلی سینمای ایران که ساخت فیلم گران تمام می‌شود و تولید فیلم توجیه اقتصادی ندارد به این دلیل که کرونا سالن‌های سینما را از مخاطب خالی کرده، عقلایی و منطقی این است که سراغ ساخت فیلم‌هایی برویم که هم کم هزینه باشد هم حرفی برای گفتن داشته باشد و مشکلی از دل جامعه را مطرح کند و موضوع را به چالش بکشد».

او ادامه داد: «در وضعیت فعلی که سینما تقریبا در حالت تعطیلی به سر می‌برد، هنروتجربه به عنوان یک محلی مطمئن برای اکران فیلم‌های خاص، توانسته جای خودش را درمیان اهالی هنر و مخاطبانی که تفکر فکری‌شان به سمت فیلم‌های هنری و تجربی است، باز کند . در این وضع اتفاق خیلی خوبی است که چنین فیلم‌هایی در هنروتجربه اکران شوند و مخاطب خاص خودشان را جذب کنند و سازندگان سینمای مستقل و تجربی و تماشاگران هردو بدانند جایی هست که فیلم مورد علاقه‌شان اکران می‌شود».

در پایان سیدزاده درمورد فعالیت‌های اخیرش اظهار کرد: «یکی دو پروانه ساخت سینمایی تقاضا و برای تولید در سال ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی کرده‌ام که امیدوارم وضعیت سینماها و بیماری کرونا بهتر شود. یکی دو کار مشترک هم با کشورهای خارجی در دست دارم که در مرحله گفت‌وگو و مذاکره‌‌ایم تا برای تولید سریال نمایش خانگی متناسب و درخور فرهنگ و هنر ایران کاری کنیم».