هنروتجربه:مستند«کودتای ۵۳» موضوع گفت‌وگوی زنده ناصر فکوهی با تقی امیرانی کارگردان این مستند است.

گفت‌وگوی زنده ناصر فکوهی انسان‌شناس و تقی امیرانی کارگردان مستند «کودتای ۵۳» با رویکردی جامعه‌شناسانه و فرهنگی، دوشنبه ۱۶ فروردین ساعت ۲۱:۳۰ برگزار می‌شود.

مستند «کودتای ۵۳» این روزها در سینماهای هنروتجربه در حال اکران است و در صفحه اختصاصی هنروتجربه در پلتفرم هاشور نیز عرضه اینترنتی شده‌است.

تقی امیرانی مستندساز ایرانی ساکن انگلیس و والتر مرچ، تدوین‌گر فیلم‌هایی چون «اینک آخرالزمان»، «مکالمه» و «بیمار انگلیسی»، حین تحقیق برای ساخت فیلم مستندی دربا‌ره کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به مدارک و اسنادی دست یافتند که دهه‌ها از چشم عموم مردم و اغلب تاریخ‌نویسان این حوزه پنهان بوده است. اسنادی که نه تنها امکان بیان روایتی دقیق‌تر از کودتا را فراهم آورده است بلکه بسیاری از زوایای تاریک تاریخ ۶۷ ساله‌ این رویداد را نیز روشن کرده است. کودتای ۵۳ محصول ده سال کاویدن اسناد محرمانه و پیگیری مصرانه‌ شواهد برای درک جزییات حیرت انگیز کودتاست. به این اعتبار، فیلم روایتی از کودتای ۲۸ مرداد به دست می‌دهد که تاکنون روی پرده سینما دیده نشده است.

این گفت‌وگو از صفحه اینستاگرام مستند «کودتای ۵۳» به نشانی coup53movie@ و صفحه انسان‌شناسی و فرهنگ به نشانی anthropology_iran@ در زمان اعلام شده قابل بازدید است.