هنروتجربه: فیلم سینمایی «آن شب» به کارگردانی کوروش اهری در گروه سینمایی هنروتجربه درحال اکران است.خبرآنلاین به این بهانه با این کارگردان گفت‌وگو کرده است.

کوروش اهری که نامش آهاری نیز خوانده می‌شود در ابتدای این گفت‌وگو توضیح داد که نام درست او اهری است و ترجیح می‌دهد نام خانوادگی درستش ذکر شود. او سپس درمورد فیلم «آن شب» به عنوان اثری روان‌شناختی در ژانر وحشت، درمورد مطالعات روانشتاختی برای ساخت فیلمش گفت: «یکی از موضوعات مورد علاقه من برای تحصیل در دانشگاه روان‌شناسی بود، حتی چهار کرس در آن زمینه برداشتم، اما در یک مقطعی تصمیمم به سمت فیلم‌سازی رفت، اما این موضوع را نمی‌توان نادیده گرفت که اگر من فیلم‌ساز نمی‌شدم به سمت روان‌شناسی می‌رفتم و به همین دلیل هم دوست دارم در فیلم‌ها موضوعات مربوط به انسان‌ها و درونیات آن‌ها را مطرح کنم».

او درمورد ساخت اثر تلفیقی توضیح داد: «زمانی که ما روی «آن شب» کار می‌کردیم، پیش زمینه ما یک فیلم روانشناسانه دلهره‌آور بود، منتهی ترس داستان از ترس درونی آدم‌های قصه نشات می‌گیرد. موضوع فیلم که به روانشناسی مرتبط می‌شود، در ژانرهای مختلف می‌تواند خودش را پیدا کند. این ژانر مورد علاقه من است، اما به این معنی نیست که دوست داشته باشم همیشه در این ژانر فیلم بسازم من پیشتر کارهای گوناگونی در ژانرهای مختلف مانند درام ساختم».

این فیلم‌ساز درمورد نگاه صفر و صدی منتقدان به فیلمش عنوان کرد: «من موافقم این نگاه صفر و صدی درباره این فیلم وجود دارد، اما من به این نتیجه رسیدم که در دو حالت می‌توان به این فیلم نگاه کرد، یکی داستان سطحی و داستان زوجی است که یکسری رازها را از هم پنهان کرده‌اند و در یک شب با آن رازها روبه رو می‌شوند، یکی هم داستان لایه‌های زیرین آن هست که من به آن پرداختم و در طول داستان به تمام پرسش‌هایی که برای مخاطب ایجاد می‌شود پاسخ ‌داده می‌شود، چه بیننده ایرانی چه خارجی درباره یکسری از این المانت‌هایی که در طول داستان نشانه گذاری می‌شود و از شروع داستان تا تا انتهای آن وجود دارد و کسی که برای بار دوم فیلم را دیده است گفته من این‌بار خیلی بیشتر از فیلم لذت بردم چون یک چیزهایی را فهمیدم که دفعه اول متوجه آن نشدم و به همین دلیل به این نتیجه رسیدم که کسانی که مخالف این فیلم بودند خیلی متوجه داستان‌های زیرین آن نشدند و فضای آن را درک نکردند خیلی سطحی به آن پرداختند. یک اشتباه دیگر که در این میان به وجود آمد این بود که عده‌ای رفتند تا فیلم ترسناک ببینند وقتی چنین دیدگاهی به وجود می‌آید من به عنوان یک مخاطب علاقه‌مند به ژانر ترس، انتظار دارم از همان لحظه اول ترس را تجربه کنم و اگر فیلمساز آن را به درستی ارائه ندهد، حتی ممکن است توجه خاصی به فیلم نداشته باشم و فکر می‌کنم این اتفاق برای فیلم من هم افتاد و متاسفانه خیلی‌ها به داستانی که پشت ماجرا بود توجه نکردند. در آمریکا به این فیلم خیلی پرداخته‌اند و «آن شب» در حد بالایی توانسته نظر منتقدان را جلب کند».

اهری درمورد انتخاب لوکیشن هتل برای یک فیلم ترسناک هم گفت: «وقتی که ما تصمیم گرفتیم که این اتفاق در هتل رخ دهد، خود لوکیشن هتل، در ابتدا وجود نداشت و قرار بود این اتفاق در منزلشان رخ دهد، علتی که من فیلمنامه را به هتل آوردم این بود که از نگاه من هتل یک مکان موقت است، من دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم را هم به همین شکل می‌بینم، جایی که به طور موقتی می‌آییم، در آن زندگی می‌کنیم و می‌رویم اما اینکه چگونه می‌رویم مسئله اصلی است. داستان را هم به همین دلیل در فضای هتل ساختیم نه به این خاطر که بخواهیم یک فیلم هتلی بسازیم».

او در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا از نتیجه «آن شب» راضی هست یا نه، گفت: «بله، قطعا. بر اساس بازخوردی هم که از منتقدان و مخاطبین ایرانی و آمریکایی گرفتم، نتیجه کار برای من رضایت بخش بوده است».

اهری در مقایسه بازخوردهای داخل و خارج کشور نسبت به فیلمش توضیح داد: «من خیلی کم از ایران خبر دارم ولی به نظرم در آمریکا بازخورد مثبت خیلی بیشتر دیدم و از ایران هم بازخوردهای مثبت زیادی گرفتم و یکی از دلایلی که فیلم را با ویژگی‌هایی درست کردم که در ایران هم اکران شود این بود که این فیلم در این فضا پخش شود و مخاطبانی که در ایران هستند بتوانند از یک فیلمی با استانداردهای ساخت اینجا لذت ببرند».

او افزود: «من فکر می‌کنم چون در آمریکا این سبک از فیلم زیاد ساخته می‌شود آشنایی با آن بیشتر است و پر مخاطب‌تر است، اما ایرانی‌ها هم به این ژانر و فضا بسیار علاقه‌مند هستند و من فکر می‌کنم اگر کارهای خوبی ارائه داده شود استقبال بیشتر هم خواهد شد، سینمای ایران با توجه به داستان‌های بومی و باورهایی که داریم بستر مناسب برای فیلمسازی در این فضا را دارد».

این سینماگر درباره این‌که چرا داستان بومی را روایت نکرد و سراغ چنین قصه ای رفت بیان کرد: «این‌که به عنوان فیلم اول رفتم سراغ این داستان قصدم این بود که می‌خواستم یک تم و داستانی را بسازم که جهانی باشد و به نوعی همه آدم‌ها با پیش زمینه‌های متفاوت بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند».

و درباره چگونگی آشنایی اش با کمپانی شهاب حسین توضیح داد: «ما از طریق تهیه کننده‌مان آقای درمنش با ایشان ارتباط برقرار کردیم و در یک جلسه‌ای با ایشان صحبت کردیم و در انتها گفتند که می‌توانی به عنوان یک دوست، برادر و بازیگر روی من حساب باز کنی و همکاری ما از انجا شروع شد و تا الان هم ادامه پیدا کرد».

اهری ادامه داد: «کمپانی ایشان به عنوان یکی از سرمایه گذاران ما را در ساخت این فیلم همراهی کردند و «آن شب» اولین فیلمی بود که این کمپانی تهیه کنندگی آن را برعهده داشت».

کارگردان «نسل‌ها» در ادامه با اشاره به همکاری قبلی‌اش با تام هنکس و احتمال حضور او و شهاب حسینی در فیلم جدیدش به اسم «علی جوان» به توضیحاتی پرداخت.

اهری همچنین درمورد شباهت «آن شب» به «درخشش» استیون کینگ عنوان کرد: «اگر این‌گونه باشد، باعث خوشحالی من است آقای استیون کینگ قصد دارند تا این فیلم را ببینند و نظرشان را با من در میان بگذارند، آن زمان شاید بتوانم نظر بهتری روی این موضوع بدهم».

برچسب‌ها: