هنر و تجربه: جون‌هو بونگ در جریان مسترکلاس مجازی این هفته‌اش برای دانشگاه چپمن از ظهور تنفر ضدآسیایی در آمریکا هم گفت و از دیگر کارگردانان هالیوودی و سراسر جهان خواست از جایگاه و هنرشان برای مقابله با این مورد نیز بهره ببرند.

این فیلم‌ساز برنده جایزه اسکار با اشاره به فیلم‌هایی مثل درام «کار درست را انجام بده»/ Do the Right Thing و حتی فیلم خودش «انگل»/ Parasite که اسکار بهترین فیلم را برنده شد، از صنعت فیلم‌سازی خواست تا به شرایط امروز واکنش نشان بدهند: «از نگاه‌تان برای تصویر کردن مسائلی بهره ببرید که زیر سطح جامعه در حال جوشش هستند و بعداً می‌توانند به انفجاری منجر شود».

بونگ در بخشی از صحبت‌هایش می‌گوید: «من در کره هستم و بسیار دور از شما؛ و همه چیز را از اخبار دنبال می‌کنم و از زاویه دید یک خارجی؛ اما به عنوان فردی که انسان است و عضوی از بشریت، واقعاً ترسناک است تماشای جنایت‌های از سر نفرت که علیه آمریکایی‌های آسیایی‌تبار انجام می‌شود ». دارم فکر می‌کنم در این شرایط صنعت سینما چه کاری می‌تواند انجام دهد چون ساختن هر فیلم زمان و هزینه زیادی طلب می‌کند. در واقع مجموعه‌ای بزرگ است که نمی‌تواند به‌سرعت به مسایل جاری در جامعه پاسخ بدهد… اما به همین دلیل هم می‌شود گفت که خالقان و فیلم‌سازان می‌توانند در پرداختن به مسایل جسورانه‌تر عمل کنند و نباید از مواجه با این مسایل هراس داشته باشند».

بونگ می‌گوید تازگی «کار درست را انجام بده» را تماشا کرده است و فکر می‌کند این فیلم نمونه تمام‌وکمالی است برای نوع فیلم‌سازی که باید در شرایط امروزی پدیدار شود: «این اثر سال ۱۹۸۹ ساخته شد که سه سال پیش از شورش‌های لس‌آنجلس بود اما به‌درستی آن‌ها را پیش‌گویی کرد. به نظرم این نقشی است که خالقان و هنرمندان می‌توانند بازی کنند».

  • ایندی‌وایر