هنروتجربه: بشر سال‌های سال به فضا به عنوان آخرین مرز نگاه می‌کرد و صنعت سینما هم از این قاعده مستثنا نبود.

سال گذشته گزارش شد که تام کروز و داگ لایمن کارگردان، با همکاری ناسا و «اِسپیس‌اِکس» می‌خواهند یک فیلم اکشن و ماجراجویانه دویست میلیون دلاری را در ایستگاه فضایی بین‌المللی بسازند؛ و هم‌زمان کانال روسی «وان تی‌وی» هم اعلام کرد که در تدارک ارسال بازیگران و عوامل فیلم‌سازی خودش به ایستگاه فضایی است تا در ماه اکتبر پروژه‌ای محرمانه با عنوان «چالش»/ Challenge را فیلم‌برداری کند.

اما در این میان، گروهی فیلم‌ساز کانادایی از هر دو گروه پیشی گرفته بودند. استودیوی واقعیت مجازی «فیلیکس و پل» که در مونترال و از سال ۲۰۱۳ توسط فیلیکس لاژونِس و پل رافائل پایه‌گذاری شد، از ژانویه ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷) گروهی ده نفره از فضانوردان را اعزام کرده و تصاویر ۳۶۰ درجه با دوربین‌های روی دست ضبط می‌کند که تا امروز بیش از دویست ساعت مصالح تصویری شده است؛ تصاویری که تا این‌جا مصالح ساخت دو قسمت ابتدایی سریالی واقعیت مجازی و چهارقسمتی با عنوان «کاوشگران فضایی: تجربه آی‌اس‌اس»/ Space Explorers: The ISS Experience را فراهم کرده است.

پس در میان سروصداهای تبلیغاتی آمریکایی‌ها و روس‌ها، مستند «کاوشگران فضایی…» تا امروز پیشرفته‌ترین شیوه تجربه کردن زندگی در یک ایستگاه فضایی ۲۱ساله با جاذبه صفر و در مداری ۲۵۰ مایل بالای کره زمین چه‌گونه است.

  • ایندی‌وایر