هنروتجربه: کلویی ژا با بردن جایزه انجمن کارگردانان آمریکا بابت فیلم «سرزمین خانه‌به‌دوشان» به دومین کارگردان زنی بدل شد که این جایزه را به دست آورده است.

هفتادو سومین دوره جوایز سالانه انجمن کارگردانان آمریکا برگزار و به برگزیدگان آن در بخش‌های گوناگون از جمله بهترین فیلم بلند سینمایی، بهترین فیلم اول، بهترین مستند و البته آثار تلویزیونی جوایزی اهدا شد.

در این رویداد سینمایی، نامزد‌هایی مثل لی آیزاک برای «میناری»، امرالد فنل برای «زن جوان نوید دهنده»، دیوید فینچر برای «منک» و آرون سورکین برای «دادگاه شیکاگو ۷» برای بخش کارگردانی رقابت کردند که در نهایت جایزه این بخش به کلویی ژا برای فیلم «سرزمین آواره‌ها» رسید.

کلویی ژا با بردن جایزه انجمن کارگردانان سینمای آمریکا، تبدیل به دومین زن کارگردان تاریخ سینما شد که به این جایزه دست پیدا می‌کند. کاترین بیگلو در سال ۲۰۰۹ اولین زنی بود که این جایزه را دریافت کرده بود.

در بخش تلویزیونی هم سریال‌های «گامبی ویز»، «میهن» و «خدمه پرواز» جوایز اصلی را دریافت کردند.

جایزه انجمن کارگردان‌های آمریکا یکی از معیارهای اصلی برای پیش‌بینی برنده اسکار بهترین کارگردانی است. آخرین برندگان انجمن کارگردان‌ها که در اسکار نیز جایزه گرفتند شامل آلفونسو کوارون برای فیلم «رُما»، گی‌یرمو در تورو برای «شکل آب»، دیمین شزل برای «لالا لند» و آلخاندرو ایناریتو برای دو فیلم «از گور برخواسته» و «مرده پرنده‌ای» می‌شود.

ورایتی