هنروتجربه: «چی‌چکا قصه شب» به کارگردانی رها فریدی این روزها در صفحه هنروتجربه در سایت هاشور عرضه اینترنتی شده‌است .این مستند که روایت‌گر زندگی پر چالش ابراهیم منصفی ترانه‌سرای هرمزگانی‌ است، اکران موفقی را در سینماهای هنروتجربه داشت و بخصوص نمایش آن در شهرهای جنوب کشور با استقبال تماشاگران مواجه شد.در مطلب پیش رو نگاه دو منتقد را به این مستند مرور می‌کنیم.

تماشای آنلاین مستند «چی‌چکا قصه شب»، از طریق صفحه هنروتجربه در سایت هاشور به آدرس https://hashure.com/art-experience-listامکان‌پذیر است.

علیرضا نراقی/ آرام بخش و رازآلود
«چی‌چکا قصه شب » درست مثل موسیقی منصفی است؛ از یک سو آرامش‌بخش، صمیمی و ساده است و از سوی دیگر، غم‌انگیز و رازآلود است. فیلم اندوهی سنگین و اثرگذار را در تماشاگر به جا می‌گذارد. رها فریدی به‌خوبی سرگشتگی و غم درونی ابراهیم را به لحن فیلم تبدیل کرده است. «چی‌چکا…» پر است از تصاویر زندگی روزمره مردم بندرعباس و چند نقطه دیگر در استان هرمزگان که به دلیل انتخاب درست و تدوین فکرشده، روایت منصفی را به داستان اقلیم او پیوند زده است.

علی اصغر کشانی/اثری مردم شناس و اقلیم محور
مستند «چی‌چکا قصه شب» به عنوان پرتره‌ای پروپیمان و تمام‌قد از خواننده، نوازنده و ترانه‌سرای مهجور جنوب کشور، به خاطر انسجام ساختار، روایت و بهره‌گیری از ظرافت و ظرفیت‌های بالایش در وجوهی ورای مستندی چهره‌نگار با تمام اسناد موجودش، تبدیل به اثری مردم‌شناس و اقلیم‌محور شده و نگاهی دقیق به موضوع و شخصیت مورد بررسی‌اش انداخته است. این مستند نوستالژیک و اندوهناک که بیش از هر المانی به تنهایی‌ها، رنج‌ها و محنت‌های ابراهیم منصفی نزدیک شده، با وجود حجم گسترده داده‌ها، دربردارنده بافت و انسجامی دقیق در مضمون و فرم است. اثری که هر چند به لحاظ فرم و اجرا به مستندهای کلاسیک تاریخ سینمای مستندمان پهلو می‌زند، اما بیش از هر چیزی که از آن برداشت شود، دل‌چسب و رهاست.

منبع:ماهنامه هنروتجربه