هنروتجربه: نمایش فیلم سینمایی «بی‌گاه» به کارگردانی پویا اشتهاردی از جمله آثار اکران شده در هنروتجربه،در صفحه هنروتجربه سایت هاشور ادامه دارد.

«بی‌گاه» روایت سربازی بلوچ است که به علت کشیدن سیگار، روز عروسی خواهرش لغو مرخصی شده، داستان غیرخطی «بی‌گاه» زندگی هامین (به زبان بلوچی به معنای گرمای خرما پزان تابستان) را از کودکی تا به امروز روایت می‌کند.

«بی‌گاه» جوایز بین‌المللی بسیاری را از آن خود کرده است. این فیلم برنده جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌برداری جشن فیلم‌های مستقل توکیو، جایزه بهترین فیلم و بهترین تدوین از جشن برندگان فیلم‌برداران آسیا را از آن خود کرده و منتخب جشنواره سان‌تافه نیومکزیکوی آمریکا شده است.

«بی‌گاه»، به زبان اردو، بلوچی و فارسی است و در منطقه بلوچستان می‌گذرد. در این فیلم بخشی از فرهنگ و زیست مردمان این سرزمین به تصویر کشیده شده است و در کنار آن  تماشاگر می‌تواند نظاره‌گر طبیعت شگفت‌انگیز و کم‌نظیر این منطقه هم باشد. اشتهاردی درمورد استفاده از زبان بلوچی در فیلم و ارتباط مخاطبان با این ویژگی اثر اشاره داشته‌است:« فکر می‌کنم وقتی موضوعی انسانی مطرح می‌شود، دیگر زبان و فرهنگ خاصی مطرح نیست و چنین موضوعاتی بین همه انسان‌ها مشترک است. هر فردی زبان انسانی را درک می‌کند و موضوعات جهان‌شمول چنین ویژگی دارند که پرداختن به آن جذاب است. «بی‌گاه» هم از موضوعی انسانی حرف می زند که به هر زبانی بیان شود مخاطب با آن ارتباط برقرار می‌کند».

این کارگردان هم‌چنین در گفت‌وگویی درمورد موضوعی که «بی‌گاه» سعی دارد درباره‌اش حرف بزند، عنوان کرده‌است:«چند کلیدواژه است که می‌توان آن را درمورد «بی‌گاه» به کار برد مثل سرنوشت، فداکاری، انتخاب راه و تصمیم‌گیری. قصه چندخطی که برای «بی‌گاه» نوشته بودیم از سربازی می‌گوید که به خاطر سیگار کشیدن لغو مرخصی شده و به عروسی خواهرش نمی‌رسد. این یک کلیت است و داستان زندگی این سرباز تا بزرگسالی و رسیدن به دوران سربازی و هرچه بر او حادث شده مسائل مختلفی پیرامونش دارد که دوست داشتیم در فیلم «بی‌گاه» به آن‌ها بپردازیم».

تماشای فیلم سینمایی «بی‌گاه» به کارگردانی پویا اشتهاردی،در داخل و خارج از کشور از طریق صفحه هنروتجربه در سایت هاشور به آدرس  https://hashure.com/art-experience-list امکان‌پذیر است.