هنروتجربه: انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» به کارگردانی زیبا ارژنگ به دوازدهمین جشنواره جهانی فیلم کردی لندن راه یافت.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» که پیش از این در بیست و چهارمین جشنواره جهانی فیلم SIFF امریکا ، شانزدهمین جشنواره آنیمافست آتن و چهاردهمین جشنواره جهانی کودکان بنگلادش حضور داشت، به جشنواره فیلم‌های کردی لندن راه پیدا کرد.

جشنواره فیلم‌های کردی لندن از سال ۲۰۰۱ شروع به کار کرده و دوازدهمین دوره این جشنواره به دلیل شیوع ویروس کرونا ۱۶ تا ۲۷ آوریل برابر با ۲۶ فروردین تا ۷ اردیبهشت به صورت مجازی برگزار می‌شود.

این انیمیشن داستان مردمی را روایت می‌کند که روی یک دیوار کاشی‌کاری شده زندگی می‌کنند و درگیر جنگی ناخواسته شده‌اند آن‌ها براثر شدت انفجار و بمباران خورشید آسمانشان را از دست داده‌اند و شهر و روزگارشان تاریک و سیاه شده تا اینکه درمی‌یابند با همدلی و همکاری و راهنمایی یک پیر فرزانه می‌توانند خورشید جدیدی برای آسمان شهرشان بسازند و به خرد جمعی که نور و روشنایی است برسند.

«خورشید آسمان، خورشید کاشی» انیمیشنی ۶دقیقه‌ای و بدون دیالوگ است که به صورت نمادین کار شده است. فیلم ۱۲ کاراکتر دارد که تمامی آن‌ها به نوعی کاراکتر اصلی محسوب می‌شوند، چون با همکاری یکدیگر دنیایشان را دوباره می‌سازند.

گرافیک این انیمیشن با الهام از طرح کاشی‌های دو عمارت تکیه معاون الملک کرمانشاه و کاخ گلستان تهران کار شده که هر ۲ بنا متعلق به دوره قاجاریه است.