هنروتجربه-سعیدحضرتی: مصطفی گندمکار با اشاره به این که «در معرض خطر» در صورت رفع موانع به مرحله تولید می‌رسد، می‌گوید امیدوارم شهادت دو محیط‌بان زنجانی موجب شود، مدیران سینمایی و متولیان امور سینمایی حرف ما و فیلم‌نامه را جدی‌تر از قبل ببینند و اهمیت و ضرورت ساخت این فیلم‌نامه را در اولویت برنامه‌های حمایتی و تولیدی خود قرار بدهند.

مصطفی گندمکار درباره فیلم‌نامه «در معرض خطر» با موضوع محیط‌بانان به سایت هنروتجربه گفت: «فیلم‌نامه «در معرض خطر» ریشه‌ای قدیمی دارد و چند سالی است که بر روی آن کار می‌کنم. این موضوع دغدغه قدیمی من است که از چند فیلم مستندی که به معضل مهم محیط زیست پرداخته شده و بنده به عنوان  تدوینگر و نویسنده مشارکت داشته‌ام بر می‌گردد. از مسایل مهمی که سازمان محیط زیست همیشه با آن درگیر بوده و حداقل در دهه اخیر بارها مطرح شده، جانبازی و شهادت محیط‌بانان و محدودیت‌های کار کردن با اسلحه و موانع قانونی محیط بانان محیط زیست است. این موارد، مسئله‌ای است که ما هم به آن پرداخته‌ایم. به عبارتی این فیلم‌نامه به طور مشخص در مورد دو محیط‌بان زنجانی که به تازگی به شهادت رسیدند نیست اما در عین حال داستانی مرتبط با این اتفاق را هم در بر می‌گیرد».

این نویسنده و کارگردان در پاسخ این سوال که به شهادت رسیدن دو محیط‌بان زنجانی آیا باعث تسریع به جریان افتادن تولید فیلم شده‌است، توضیح داد: «حقیقتا از قبل پیگیر این مسئله بودم و نوشتن و بازنویسی آن قبل‌تر انجام شده بود. خوشبختانه با خواندن فیلم‌نامه توسط سید امیر سیدزاده تهیه‌کننده شناخته شده سینما و تلویزیون و اعلام حمایت و همراهی ایشان خونی تازه‌ای در رگ‌های این پروژه  به جریان افتاد و ایشان هم به‌واسطه ارادتی که به محیط‌بانان و حافظان بی‌ادعای محیط زیست دارند، شروع به پیگیری برای جذب بودجه و مراحل تولیدی کار کردند و امیدوارم که با تلاش‌ها و همراهی سیدزاده و رفع تمام موانع این پروژه به مراحل تولید برسد».

امیدوارم شهادت دو محیط‌بان زنجانی موجب شود، مدیران سینمایی و متولیان امور سینمایی حرف ما و فیلم‌نامه را جدی‌تر از قبل ببینند و اهمیت و ضرورت ساخت این فیلم‌نامه را در اولویت برنامه‌های حمایتی و تولیدی خود قرار بدهند

گندمکار با اشاره به این‌که «در معرض خطر» ‌پروداکشن‌دار و پر بازیگر ساخته خواهد شد، ادامه داد: «امیدوارم شهادت دو محیط‌بان زنجانی موجب شود، مدیران سینمایی و متولیان امور سینمایی حرف ما و فیلم‌نامه را جدی‌تر از قبل ببینند و اهمیت و ضرورت ساخت این فیلم‌نامه را در اولویت برنامه‌های حمایتی و تولیدی خود قرار بدهند. متاسفانه گاهی مدیران نیاز به جرقه برای جدی گرفتن برخی موضوع‌ها دارند شاید که این مسئله باعث شود،چرخ تولید این فیلم، کمی راحت‌تر به جریان بیافتد و با ساخت این فیلم کاری فراتر از ابراز همداردی و ناراحتی با جامعه محیط بانان و محیط زیست کشور انجام بدهیم».

کارگردان «نجیبه» در پاسخ این سوال که آیا احتمال ساخت سریالی با این موضوع وجود دارد یا خیر، بیان کرد: «ممکن است. این فیلم‌نامه متشکل از سه طرح است که فیلم‌نامه اولین طرح، کامل شده (در معرض خطر) و دو طرح بعدی در مرحله سیناپس است که در حقیقت سه‌گانه محیط زیستی/ انسان و طبیعت است. قسمت اول آن انسان-طبیعت است، اما دو طرح بعدی ایران و حتی کشورهای هم‌جوار و بعضا بین‌الملل را در بر می‌گیرند. به این دلیل که بخش مهمی از مسئله محیط زیست، جهانی محسوب می‌شود و خاورمیانه و قاره آسیا را هم شامل می‌شود. در خصوص ساخت سریال هم از نظر من این موضوع قابلیت و جذابیت‌های منحصر بفردی دارد و به اجرای آن هم امیدواریم و تلاش خواهیم کرد».

گندمکار ادامه داد: « فرآیند رایزنی تهیه‌کننده سید امیر سیدزاده با ارگان‌های مثل فارابی، وزارت ارشاد اسلامی و مرکز گسترش … برای جذب حمایت و همکاری در حال انجام است و امیدوارم مدیران هم اهمیت و ضرورت و تولید چنین موضوعات ملی را در دستور کار خود قرار بدهند و تنها به شعار و حرف بسنده نکنند. مسئله محیط زیست، مسئله ملی است. فارغ از هر گروه‌بندی سیاسی، جناحی و قومیتی، همه ما باید از آن حمایت و حفاظت کنیم. متاسفانه باید بگویم آنقدر شرایط سینما و تولید و حمایت مالی نامساعد است که امید زیادی ندارم. وقتی نگاهی به تولیدات سینمایی اخیر می‌کنیم، حتی امیدوار بودن هم سخت است و با این‌که خیلی در این زمینه تلاش کردم اما نمی‌شود خوش‌بین بود».

«نجیبه» فیلمی صددرصد هنروتجربه‌ای – به معنی مستقل بودن- است وقتی در ابتدا اکران آنلاین شوند، شانسی برای دیده‌شدن ندارد، به دلیل نداشتن شرایط تبلیغات مناسب در نتیجه تلاش ما بر این است که ابتدا به‌صورت اکران فیزیکی و سپس به اکران آنلاین بپردازیم

او اظهار داشت: «صددرصد «در معرض خطر» فیلمی چالش‌برانگیز است و چالش‌های اساسی این حوزه را طرح خواهد کرد. مشکلاتی که در این حوزه مطرح است و چالش عمیق بین ارگان‌های مرتبط را به پرده سینما می‌آورد و نهایتا تماشاگران قضاوت خواهند کرد که چطور شود و بهترین راهکار چیست».

کارگردان فیلم کوتاه «آلان» درباره چرایی اطلاع‌رسانی زودهنگام «در معرض خطر» اظهار داشت: «یکی از دلایل اصلی که از موضوع فیلم‌نامه «در معرض خطر» خبررسانی شد –علی‌رغم میل باطنی اینجانب- و به پیشنهاد تهیه کننده با تجربه سید امیر سیدزاده، دعوت و اطلاع رسانی از ارگان‌های مرتبط برای حمایت و همراهی در تولید و هموار کردن مسیر ساخت این پروژه بوده است که امیدوارم این مهم محقق شود».

مصطفی گندمکار در پایان درباره سرنوشت اکران فیلم سینمایی تحسین‌شده «نجیبه» به عنوان کارگردان و تهیه‌کننده گفت:« فیلم‌های کوتاه من که در «هنروتجربه» اکران فیزیکی شده بودند، از سال گذشته اکران آنلاین شدند و در حال حاضر هم اکران آن ادامه دارد و در اختیار مخاطبین است. طبق آخرین صحبت‌هایی که با مسولان و دوستان در «هنروتجربه» داشتم قرار بر این شد که فیلم سینمایی «نجیبه» که منتخب جشنواره شانگهای و چند جشنواره دیگر بود، با مهیا شدن شرایط مناسب، اکران فیزیکی شود. هم‌چنین به اکران آنلاین «نجیبه» بعد یا همزمان با اکران فیزیکی فکر خواهم کرد. «نجیبه» فیلمی صددرصد هنروتجربه‌ای – به معنی مستقل بودن- است وقتی در ابتدا اکران آنلاین شوند، شانسی برای دیده‌شدن ندارد، به دلیل نداشتن شرایط تبلیغات مناسب در نتیجه تلاش ما بر این است که ابتدا به‌صورت اکران فیزیکی و سپس به اکران آنلاین بپردازیم».