هنروتجربه: سهراب فرسیو؛ پژوهشگر حوزه سینمای مستند به دلیل بیماری عروقی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند وتجربی، سهراب فرسیو پژوهشگر حوزه سینمای مستند که به دلیل بیماری عروقی مدتی در بیمارستان بستری بود ۲۸ فروردین ماه درگذشت.

این پژوهشگر تحقیق و پژوهش آثاری چون «گواهان تاریخ»، «قصه کوتاهی چند هزار ساله »، « به کوه مهربان بیاندیش» ساخته خسرو سینایی و «آب و آبیاری سنتی در ایران»، «کاریز، تداوم حیات» به کارگردانی محمدرضا مقدسیان را در کارنامه کاری خود داشت.

رمان «گالیسا» عنوان کتابی از این پژوهشگر است که برای تحقیق و تالیف آن ۲۵ سال زمان صرف کرده و جنبه کاربردی فرهنگ فولکور آب و آبیاری را به زبان هنر به تصویر می کشد.

زنده یاد خسرو سینایی درباره این پژوهشگر گفته بود: «خوشبختانه برای ساخت مستندهایم همیشه همکاری بسیار خوبی با جناب آقای سهراب فرسیو داشته ام که یکی از بهترین پژوهش گران و محققان کشور در حوزه سینما و تولید آثار مستند و سینمایی هستند. بنده برای مستندهای «گواهان تاریخ» و «آخرین حلقه زنجیر» به کمک ایشان حداقل ۵-۶ جزوه کوچک و بزرگ تحقیقات کرده‌ایم و سپس مبادرت به تولید آن آثار نمودیم اما آیا کسی امروزه این میزان وقت برای تولید یک اثر مستند و یا داستانی می گذارد و اصلاً آیا برای کسی اهمیت دارد که چه بر سر آیندگان و حوزه فرهنگی خواهد آمد؟»

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درگذشت این پژوهشگر را که قلم و تلاشش موجب ارتقای آثار سینمای مستند بود تسلیت گفته و از خداوند منان برای بازماندگان این هنرمند صبر و شکیبایی مسئلت می‌نماید.

برچسب‌ها: