هنروتجربه: نمایش مستند «چی‌چکا» به کارگردانی رها فریدی از جمله آثار اکران شده در هنروتجربه، در صفحه هنروتجربه سایت هاشور ادامه دارد.

مستند ۹۰ دقیقه‌ای «چی‌چکا» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی رها فریدی که از نیمه آذرماه ۱۳۹۸ بر پرده سینماهای «هنروتجربه» رفت، مستندی مردم‌نگار است که به روایت زندگی پرچالش ابراهیم منصفی، شاعر، خنیاگر، نویسنده و هنرمند پرآوازه هرمزگانی می‌پردازد. «چی‌چکا» که به معنی قصه شب است، هم‌چنین معرف ۲۰ موزیسین و هنرمند جنوبی ایران و تاثیرپذیری آن‌ها از ترانه‌های ابراهیم منصفی‌ است. ارزشمندترین اسناد مورد استفاده برای ساخت این مستند دست‌نوشته‌های منصفی و گفته‌های نزدیکان او بوده‌اند.

فیلم‌برداری، صدابرداری، تدوین، و کارگردانی این فیلم توسط رها فریدی انجام شده‌است. فیلم تاکنون در جشنواره‌ها و مراکز فرهنگی در کشورهای کانادا، سوئد و مصر و ششمین دوره جشنواره سینما ایران در مونیخ شرکت داشته است.

ساخت این مستند ۸ سال طول کشیده و رها فریدی از سال ۱۳۸۸ شروع به ضبط تصاویر این فیلم کرده است. به گفته کارگردان مراحل تحقیق و پژوهش و فیلم‌برداری این مستند به صورت همزمان پیش ‌رفته و فیلم پر از تصاویر زندگی روزمره مردم بندرعباس و چند نقطه دیگر در استان هرمزگان است که روایت زندگی منصفی را به زادگاه او پیوند می‌زند. او درباره دلیل علاقه خود به ابراهیم منصفی و هنر او اشاره داشته است: « سال ۱۳۸۰ کنجکاوی‌هایم درباره ابراهیم منصفی آغاز شد. منصفی انسان پیچیده‌ای بود، ساز می‌زد و آواز می‌خواند و ترانه‌هایی را می‌نوشت که در نوع خودش یگانه بودند. تحقیقات من در موسیقی و آرزویم برای ثبت آداب و رسوم، یک‌جا جمع شدند و دیدم منصفی بهانه عالی است برای این‌که هم موسیقی هرمزگان و هم زندگی آن دیار و مفاهیم جالبی که منصفی در مورد آن‌ها صحبت می‌کند که اتفاقا امروز در جامعه ما به شنیدن آن نیازمندیم، در این فیلم مطرح شود».

فریدی روند گفت‌وگو و چینش اطلاعات را به گونه‌ای تمهید و تدوین کرده که فیلم مدام لایه تازه‌ای از خصوصیات فردی و کاری شخصیت اصلی را به ما می‌شناساند. این کارگردان هم‌چنین در گفت‌وگویی درباره اهمیت ثبت روایات ۲۴ شخصیت فیلم درباره ابراهیم منصفی عنوان کرده است: «تلاش کردم یک گنجینه تاریخ شفاهی از موزیسین‌های خطه هرمزگان جمع‌آوری کنم. بسیاری از این افراد در سنین کهنسالی هستند و هر لحظه امکان داشت دیگر در این دنیا نباشند و واقعا حیف بود این تجربیات جایی ثبت و ضبط نشود. در لابه‌لای این گفت‌وگوها من به دنبال مفاهیم و آداب و رسومی بودم که رفته‌رفته از فرهنگ مردم هرمزگان رخت بسته و باید جایی در تاریخ باقی می‌ماند».

تماشای مستند «چی‌چکا،قصه شب» به کارگردانی رها فریدی، از طریق صفحه هنروتجربه در سایت هاشور به آدرس  https://hashure.com/art-experience-list امکان‌پذیر است.

برچسب‌ها: