هنروتجربه: نمایش مستند «کودتای ۵۳» به کارگردانی تقی امیرانی از جمله آثار اکران شده هنروتجربه، در صفحه هنروتجربه سایت هاشور ادامه دارد.

مستند تحسین شده «کودتای ۵۳» به کارگردانی تقی امیرانی که سیمرغ بلورین بهترین مستند سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر و بهترین فیلم جشنواره سینماحقیقت را از آن خود کرده، از ۲۳ بهمن در پلتفرم هاشور در صفحه اختصاصی هنروتجربه اکران آنلاین شده است. پل زنتس، امیر امیرانی و احمد کیارستمی تهیه کنندگی مستند «کودتای ۵۳» را بر عهده داشتند.

این فیلم که مورد استقبال گسترده منتقدان، مخاطبان و جشنواره‌های تراز اول قرار گرفته است و واجد شرایط شرکت در رقابت‌های آکادمی اسکار و بفتا هم شده، محصول ده سال کاویدن اسناد محرمانه و پیگیری مصرانه‌ شواهد برای درک جزییات حیرت انگیز کودتاست. به این اعتبار، فیلم روایتی از کودتای ۲۸ مرداد به دست می‌دهد که تاکنون روی پرده سینما دیده نشده است.

به گفته بسیاری از تحلیل‌گران، ابهام‌ها و پنهان‌ماندن برخی از جزییات در تحولاتی که منجر به این کودتا شد، با تلاش امیرانی به خوبی روشن و نقش فعالانه انگلستان در کودتا آشکارتر شده است. نقش کلیدی نورمن داربشر جاسوس ام‌آی۶ در طراحی، مشارکت و هدایت کودتا با هماهنگی سیا، در اسناد ارایه شده در فیلم آشکار می‌شود. مخفی بودن این نقش است که امیرانی را وا می‌دارد در مقدمه فیلمش بگوید: «دولت انگلیس هیچ‌گاه به نقش خود در کودتا اذعان نکرده است».

کارگردان برای راضی کردن افراد به جهت شرکت در فیلم، استفاده از منابع آرشیوی، پیدا کردن عکس، مقاله و کلنجار رفتن برای ساختار آن زمان زیادی صرف کرده و به گفته او ساخت این فیلم، به بن بست‌های زیادی خورده که سرانجام با پیگیری و سماجت به اتمام رسیده است.

امیرانی درباره ساختار فیلم اشاره دارد: «فیلم ما قانون‌شکن است و با چهارچوبی مشخص ساخته نشده است. هم مستند تاریخی است هم کاراگاهی و هم بازسازی با هنرپیشه است و هم انیمیشن و صدا و … دارد. تنها قانون ما شفافیت ساختار فیلم و رساندن پیام به مخاطب است. ستون اصلی تکان نمی‌خورد اما ایده‌هایی نوآورانه در طول ساخت فیلم برای حل مشکل با ما همراه می‌شدند».

تقی امیرانی با همراهی والتر مرچ، تدوین‌گر فیلم‌هایی چون «اینک آخرالزمان»، «مکالمه» و «بیمار انگلیسی» و با بهره‌گیری از شیوه‌های متنوعی این مستند را تولید کرده و تلاش داشته بسیاری از زوایای تاریک تاریخ ۶۷ ساله کودتا را برای مردم جهان روشن کند، او درباره این همکاری بیان کرده است: « هر روز کار با والتر مرچ برای من یک کارگاه مستندسازی بود. یک سال بود در اتاق تدوین بودیم و در پاسخ به من که گفتم چه زمانی بالاخره این مستند تمام خواهد شد، او گفت تصور کن مشغول خلق یک اثر نقاشی بزرگ روی دیوار هستی و هر روز تنها بخش کوچکی از آن را می‌توانی تصویر کنی. باید هر روز تمرکزت روی همان بخش کوچک باشد و در نهایت می‌توانی با حاصل کار که شکل و قصه دارد یا خیر رو به رو شوی. در واقع «کودتای ۵۳» بهترین تجربه فیلم‎‌سازی من بود».

تماشای آنلاین مستند «کودتای ۵۳» در داخل کشور از طریق سایت هاشور به آدرس https://hashure.com/art-experience-list امکان‌پذیر است.

 

 

 

برچسب‌ها: