هنروتجربه: کلویی ژا برای «سرزمین خانه‌به‌دوشان» به اولین زن آسیایی برنده جوایز اسکار بهترین کارگردان و بهترین فیلم بدل شد.

موفقیت ژا در کسب اسکار بهترین کارگردانی او را به اولین زن آسیایی، اولین زن چینی و نخستین زن رنگین‌پوست برنده این تندیس بدل کرده است. در حالی که تندیس طلایی ژا یک لحظه تاریخی برای کشور چین به شمار می‌رود، نشریه‌های مختلفی گزارش داده‌اند که چین در قبال این موفقیت تقریباً سکوت کرده است. کلویی ژا متولد شهر پکن است.

به گزارش «هالیوود ریپورتر» در یکی از معدود پوشش‌های خبری این رویداد در نشریه‌های چینی که سایت اخبار شخصی «۱۶۳ دات کام» است، در دو خط ذکر شده که: «ژا دومین کارگردان چینی برنده اسکار بهترین کارگردانی بعد از انگ لی است». جالب این‌که آکادمی و کل دنیا همیشه لی را که متولد و بزرگ‌شده جنوب تایوان است، فیلم‌سازی تایوانی حساب کرده‌اند و نه چینی.

«ددلاین» هم گزارش داده که یکی از معدود اخبار را «گلوبِل تایمز» منتشر کرده که در آن پیروزی ژا «خوب» توصیف شده است اما اضافه شده که «ما امیدواریم او هر روز پخته‌تر و پخته‌تر شود». به هر حال این رفتارها و سکوت غافلگیرکننده نیست، چون بازاریابی «سرزمین خانه‌به‌دوشان» در هفته‌های منتهی به مراسم اسکار با سانسور مواجه شد. اصل ماجرا هم به اظهارنظرهای انتقادی کلویی ژا در سال‌های دور برمی‌گردد که پس از مراسم گلدن گلوب در فضای مجازی منتشر شد و باعث این موضع‌گیری‌ها شد.

  • ایندی‌وایر