هنروتجربه مریم شاه‌پوری: مراسم آکادمی یک‌شنبه شب برگزار شد و جوایز اسکار به بهترین‌های سال ۲۰۲۰ و اوایل ۲۰۲۱ اهدا شد؛ اما با وجود آمار زیر ده میلیون نفری بینندگان مراسم زنده (که بی‌سابقه و وحشتناک است و البته به دلیل شیوع کرونا و نحوه برگزاری مراسم قابل درک)، گزارش‌های دو پایگاه ویدیوهای درخواستی از استقبال مخاطبان‌شان از فیلم‌های برنده می‌گوید.

البته «سرزمین خانه‌به‌دوشان» (کلویی ژا) که اسکارهای بهترین فیلم، کارگردانی و بازیگر زن اصلی را برنده شد، قیمتش هم از حدود پانزده دلار به شش دلار کاهش یافت ولی استقبال از آن، پیش از کاهش قیمتش شروع شده بود. پایگاه‌های عرضه مجازی در انتشار اخبار مربوط به تغییر در آمار تماشاگران آثارشان بسیار متفاوت عمل کرده‌اند ولی در «اپل‌تی‌وی»، فیلم‌های اسکاری برتر با رتبه‌ها و قیمت‌هایی که عرضه شده‌اند از این قرار است: ۱) زن جوان نویدبخش (شش دلار)، ۲) سرزمین خانه‌به‌دوشان (شش دلار)، ۴) پدر (بیست دلار)، ۶) میناری (بیست دلار)، ۱۱) یهودا و مسیح سیاه (۲۸ دلار)، ۱۳) تنت (شش دلار)، ۱۶) دور بعدی (بیست دلار) و ۱۷) روح (سیزده دلار).

در آماری دیگر هم درصد افزایش استقبال از فیلم‌های اسکاری و افزایش درآمدشان چنین ذکر شده است: «دور بعدی» ۶۰۰ درصد، «سرزمین خانه‌به‌دوشان» ۱۲۹ درصد، «پدر» ۶۷ درصد، «زن جوان نویدبخش» ۶۳ درصد، «میناری» ۳۷ درصد، «روح» ۳۳ درصد و «یهودا و مسیح سیاه» هشت درصد.

این فیلم‌ها به این دلیل که در خانه قابل دسترس بودند، تماشاگران فرصت داشتند تا بلافاصله نسبت به موفقیت‌شان در مراسم آکادمی واکنش نشان بدهند. در حالی که پیش از این، یک فیلم برنده تندیس طلایی تا اولین جمعه پس از مراسم یا گاهی وقت‌های بعد از آن، فرصت اکران دوباره را پیدا نمی‌کرد. فرانسیس مک‌دورمند که به عنوان بازیگر اصلی «سرزمین خانه‌به‌دوشان» اسکار را برنده شد، یک‌شنبه از تماشاگران درخواست کرد که فیلم را در بزرگ‌ترین پرده‌های در دسترس تماشا کنند ولی حالا استقبال مخاطبان از ویدیوهای درخواستی و پخش مجازی نشان می‌دهد که گزینه دسترسی آسان و راحت از هر چیز دیگری مهم‌تر است، به‌خصوص در روزگار شیوع جهانی کرونا.

  • ایندی‌وایر